تقویم تاریخ – یک فروردین

1 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – یک فروردین
تقویم تاریخ – یک فروردین
امتیاز مطلب: 92%

تغییر واحد پول ایران از قِران به ریال و چاپ اولین اسکناس توسط بانک ملی ایران

تا سال 1268 شمسی (1889 میلادی) که بانک شاهنشاهی توسط انگلیس اداره می شد، پول رایج ایران، مسکوک نقره و طلا بود. در همان سال، با استناد به یکی از بندهای امتیازنامه بانک، چاپ اسکناس در سراسر کشور به بانک شاهنشاهی ایران محول شد و پس از یک سال، اسکناس جدید با علامت شیر و خورشید و عکس ناصرالدین شاه قاجار و ذکر ارزش آن چاپ شد. بانک شاهنشاهی به مدت چهل سال در ایران به نشر اسکناس پرداخت و سرانجام در تاریخ 23 اردیبهشت 1309، حق چاپ اسکناس از بانک شاهنشاهی سلب و به بانک ملی ایران واگذار شد. پس از دو سال، واحد پول کشور نیز تغییر یافت و با شروع سال 1311، از قِران به ریال تبدیل شد. پس از آن، ریال جدید توسط بانک ملی ایران در کشورمان پخش شد و در معاملات مورد استفاده قرار گرفت. لازم به ذکر است، اولین اسکناس‌های بانک ملی در قطعات 5، 10، 20،50،100، 500 و 1000 ریالی چاپ و منتشر می شدند.

درگذشت دانشمند بزرگ "دکتر ابوالحسن شیخ" پدر علم شیمی نوین ایران

دکتر ابوالحسن شیخ در سال 1286 شمسی در خانواده‌ای مذهبی در تهران چشم به جهان گشود. او بعد از گذراندن دوره ابتدایی و دبیرستان به مدرسه صنعتی ایران و آلمان قدم نهاد و در رشته شیمی و داروسازی مشغول تحصیل شد. سرانجام در 20 سالگی با گروهی از دانش آموزان ایرانی برای ادامه تحصیل وارد آلمان شد و بعد از هشت سال اقامت توانست به‌عنوان اولین دانشجوی ایرانی، دکترای شیمی بگیرد. دکتر ابوالحسن شیخ بعد از دریافت دکترای شیمی، به ایران بازگشت و به تدریس پرداخت. او 32 سال به تدریس مشغول شد و صدها دانشجو در رشته‌ی شیمی تربیت کرد و در سال 1322 نقش مهمی در راه اندازی دانشکده علوم دانشگاه تهران ایفا کرد. دکتر ابوالحسن شیخ در سال 1332 از جانب آیت الله کاشانی در کنفرانس اسلامی بیت‌المقدس شرکت کرد و در سال 1365 نیز از این سمت بازنشسته شد. دکتر شیخ به‌عنوان بنیان‌گذار و پدر علم نوین شیمی ایران معرفی می شود و از او تألیفاتی چون تئوریهای شیمی آلی در 2 جلد و عملیات شیمی آلی در 2 جلد و ... به جا مانده است. سرانجام این دانشمند برجسته و گران‌قدر در سال 1377 شمسی در 90 سالگی درگذشت.

فوت "شارلوت برونته" ادیب بزرگ قرن نوزدهم انگلیس

خانم شارلوت برونته ادیب مشهور انگلیسی در 21 آوریل 1816 میلادی در انگلیس متولد شد. او به همراه خواهرانش با نام‌های امیلی و آن، پدر کشیش اش و تنها برادرش در انگلستان زندگی می کردند. هر سه خواهر علاقه‌ی زیادی به کتاب خوانی داشتند و بعد از مدتی به ادبیات روی آوردند. شارلوت در 28 سالگی با همراهی خواهرش امیلی، مجموعه اشعار خود را منتشر کرد و یک سال بعد نیز کتاب معروف یتیم را زیر چاپ برد. کتاب یتیم شرح زندگی و احساسات شارلوت را بیان می کرد. در زمان انتشار این کتاب، شارلوت برای خواهرش امیلی نوشت: "برخلاف نظر خیلی از نویسندگان دنیا، من با این اثر قصد دارم اثبات کنم قهرمان کتاب نیاز نیست حتماً دختر مشهور و همه پسندی باشد. همچنین می خواهم بگویم با یک اثر بزرگ می توان در دنیا به شهرت و جاودانگی دست یافت." مطابق با پیش بینی‌های شارلوت، داستان یتیم احساسات خوانندگان در سراسر انگلیس را برانگیخت و با استقبال گسترده‌ای رو به رو شد. اشعار شارلوت برونته در ادبیات انگلیس، بهترین نمونه شِکوِه های زنان ناکام و دلباخته به‌حساب می آید. البته خواهرش امیلی اشعار بسیار بهتر و عمیق‌تری دارد. اشعار سه خواهر برونته با روح آن‌ها آمیخته است و از هوس عاری است؛ زیرا هیچ یک از آن‌ها، عشق را به صورت روحانی تجربه نکرده بودند. سه خواهر ادیب عمر بسیار کوتاهی داشتند و بعد از اینکه دو خواهر کوچک‌تر در سن 29 و 30 سالگی از دنیا رفتند، شارلوت نیز در 21 مارس 1855 میلادی در 39 سالگی چشم از جهان فروبست. شارلوت برونته ارزش ادبی و شهرت بیشتری نسبت به دو خواهر خود داشت اما در حالت کلی، سه خواهر برونته از اولین زنان انگلستان بودند که وارد دنیای ادبیات و داستان نویسی شدند و با انتشار آثاری دل‌نشین و روح نواز، ادب دوستان زیادی را در سراسر دنیا محو آثار خود نمودند.

مرگ "نیکلای گوگول" نویسنده بزرگ روسی

نیکُلای واسیلیویچ گوگول نویسنده بزرگ روسی در 31 مارس 1809 میلادی در اوکراین روسیه چشم به جهان گشود. پدر نیکلای، از همان دوران کودکی تمایل داشت پسرش به ادبیات روی آورد و او را با عشق به داستان سرایی و تئاتر بزرگ کرد. سرانجام همین حکایت‌ها، روایات، افسانه‌ها و مشاهدات شخصی پدر نیکُلای که به زندگی مردم آن زمان مربوط بود، اساس زندگی پسر قرار گرفت. نیکلای از همان ابتدا به ارتباط با مردم عادی و ساده علاقه‌مند بود و با داستان زندگی آن‌ها آشنا شد. او رغبتی به آموختن علوم جدید نداشت و تنها به ادبیات روسی و نقاشی علاقه‌مند بود. گوگول اصلاً به فکر نویسندگی نبود اما به خاطر فقر و تنگدستی مجبور بود کتاب بنویسد. البته آثار ابتدایی او، با استقبال خوبی مواجه نشد اما گوگول با تلاش و پشتکار فراوان، آثار بهتری منتشر کرد و به شهرت خوبی رسید. گوگول طبعی ناسازگار، حساسیتی بی اندازه و روحی انزواطلب داشت و در عین حال از خلاقیتی بی‌نظیر، بصیرتی فراوان و چشمی تیزبین و نقاد بهره‌مند بود. ارتباط او با ادیبان بزرگ روسیه از جمله الکساندر پوشکین در تنظیم افکار و آثار ادبی او تاثیر قابل توجهی داشت و باعث ایجاد تألیفات بی‌نظیری شد. گوگول در سالهای آتی رهبر مکتب ناتورالیسم یا طبیعت گرایی روسیه بود که در آن به تقلید دقیق طبیعت پرداخته می شود. او با زبان قدرتمند و انعطاف پذیر خود جنبه‌های مختلف زندگی مردم روسیه را به تصویر کشید. گوگول تخصص خوبی در نوشتن قطعات کمدی داشت و توانست مردم روسیه را جذب نوشته‌های خود کند. او گاهی تمام جزئیات عادی و بی‌اهمیت را هم شرح می داد تا به نتایج فوق‌العاده‌ای برسد. اشخاصی که گوگول در داستان‌های خود توصیف کرده تنها دارای خصوصیات ملی نیستند، بلکه آن‌ها را در هر جایی و در میان تمام اقوام می‌توان یافت و به همین خاطر، آثار او جاودانه است. گوگول از نقطه نظر قدرت تخیل و شیوه نگارش، از نویسنده‌های زبردست به حساب می‌آید و تاکنون هیچ نویسنده‌ی روسی نتوانسته همانند او به غنای زبان دست پیدا کند. او عاشق تئاتر بود اما هیچ وقت نتوانست به عرصه‌ی بازیگری وارد شود، با این حال، نمایشنامه‌ها او شهرت زیادی پیدا کرد و در خیلی از کشورها نیز ترجمه شد. گوگول یکی از چهره‌های ممتاز ادبیات اروپایی زمان خود به حساب می‌آید و شهرت او در ادبیات روسی هنوز هم پابرجاست. او در سال‌های پایانی عمر خود به آشفتگی فکری مبتلا شد و خیلی از آثار خود را از بین برد. آثار گوگول از شاهکارهای ادبیات روسیه و اروپا محسوب می شوند که از آن جمله می توان به نفوس مرده، بازرس، شِنِل، تصویر، راهزنان و افسانه‌ها اشاره کرد. نیکُلای گوگول در نهایت در 4 مارس 1852 میلادی در 43 سالگی دار فانی را وداع گفت.

تولد "یوهان سباستینژانباخ" موسیقی دان و آهنگساز معروف آلمان

یوهان سباستینژانباخ موسیقیدان مشهور آلمانی در 21 مارس 1685 میلادی در آیزناخ آلمان متولد شد. او در خانواده‌ای چشم به جهان گشود که تمام اعضای آن بیش از صد سال با موسیقی آشنایی داشتند. او در ده سالگی پدر و مادر خود را از دست داد و زیر نظر برادرش به تحصیل موسیقی پرداخت. یوهان به اندازه‌ای به موسیقی علاقه داشت که در زمانی کوتاه تمام قطعاتی که برادرش برای تمرین به او یاد می داد را آموخت. باخ با تلاش زیاد و همت فراوان خود وارد دنیای موسیقی شد و توانست به جایگاه خوبی در این هنر دست یابد. باخ از شغل پایینِ نوازندگی مجالس شروع به کار کرد تا در نهایت به رهبری اُرکِستر درباره آلمان رسید. در آن زمان و تا یک قرن بعد به هنر باخ توجهی نمی شد و حتی او را موسیقی دان ناسازگار با زمان می دانستند. حتی پسرانش، آثار او را عجیب دانسته و می گفتند این آثار تنها برای موزه مناسب است. باخ در سال‌های پایانی عمر خود، مدام در سفر و در حال اجرای کنسرت و تصنیف تعداد زیادی اثر بود. او با تکیه بر تزکیه و ریاضیت، موسیقی خود را برای هنر سخت مُردن که از آنِ گذشتگان بود آماده کرد و در ده سال پایانی عمر خود به قدری تغییر کرد که اصلاً شناخته نمی شد. باخ آثار برجسته‌ای چون سویتها، کنسرتورهای براندبورگ و سوناتها برای ویولن دارد. او در موسیقی مذهبی نیز آثار بزرگی از جمله ای مسیح (ع) و روح را تصنیف کرده است. یوهان سباستین باخ سرانجام در روز 22 ژوئیه 1750 میلادی در 65 سالگی از دنیا رفت.

تولد "ژان ژوزف فوریه" ریاضیدان مشهور فرانسوی

ژان باپتیست بارون ژوزف فوریه، ریاضیدان بزرگ فرانسوی در 21 مارس 1768 میلادی در اوگزر فرانسه متولد شد. او از دانشمندان مشهور فرانسه در قرن 18 و 19 به حساب می‌آید و به عنوان استاد برجسته ریاضی، هم‌زمان با انقلاب کبیر فرانسه، مشغول تدریس شد. در همین زمان، ژان ژوزف فوریه به جمع انقلابیون و آزادی خواهان پیوست. او در لشکرکشی ناپلئون بُناپارت به مصر در سال 1798 میلادی همراه او شد و در بخش تحت اشغال فرانسه فرمانروایی کرد. فوریه در عین حال به تحقیقات علمی خود می‌پرداخت و با تکیه بر مطالعات نتیجه بخش و دامنه دار خود در رشته ریاضیات، از جانب ناپلئون به لقب "بارون" مفتخر شد و در سال 1822 به عنوان منشی آکادمی علوم منتخب گردید. او درباره انتشار حرارات به تحقیق پرداخت و سرانجام توانست موضوعی که به نام وی "سلسله فوریه" نام دارد را حل کند. فوریه موفق به انتشار کتابی در زمینه نظریه تحلیل حرارت کتابی شد که توجه دانشمندان زیادی را به خود جلب کرد. این دانشمند بزرگ در حوزه پدیده‌های ارتعاشی چون صوت و نور تحقیقات زیادی انجام داد و به نتایج ارزشمندی دست یافت. وی بعد از تلاش و سخت کوشی فراوان موفق شد ارتعاشات امواج الکتریکی را توسط منحنی‌های مثلثاتی به نمایش در آورد. ژان باپتیست فوریه بعد از چندین سال تحقیق و مطالعه سرانجام در روز 16 مه 1830 میلادی در سن 62 سالگی دار فانی را وداع گفت.

روز جهانی زمین

روز زمین، به عنوان روزی برای بالا بردن آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کره‌ی زمین معرفی می شود. روز جهانی زمین دو بار در هر سال، یک بار در فصل بهار در نیمکره شمالی و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی برگزار می گردد. سازمان ملل متحد هم هر سال در اعتدال بهاری، روز جهانی زمین را جشن می گیرد. این روز در سال 1969 توسط فعال صلح یعنی جان مک کانل در اجلاس یونسکو معرفی گشت و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسه‌ی آموزشی درباره محیط زیست بنیان گذاری شد. خیلی از کشورها روز 22 آوریل (2 اردیبهشت ماه) را روز زمین نامگذاری می کنند و برخی جوامع نیز هفته‌ی زمین را با آغاز روز زمین جشن می گیرند و تمام طول هفته را به انجام فعالیت‌های زیست محیطی اختصاص می دهند.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-19 17:19:29
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها