تقویم تاریخ – دو فروردین

2 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – دو فروردین
تقویم تاریخ – دو فروردین
امتیاز مطلب: 96%

درگذشت "شیخ شهاب الدین سهروردی" معروف به "شیخ اشراق"

ابوالفتح یحیی بن حَبَش سُهرِوَردی ملقب به شهاب الدین، یکی از بزرگان فلاسفه و حکمای اسلامی است که مهارت زیادی در فقه، حدیث و دیگر علوم زمان داشت. او اصول فقه را از مجدالدین جبلی یاد گرفت و از حضور اساتید بزرگی بهره برد. شیخ شهاب الدین سهروردی سالک مسلک اشراق بود که مبتنی بر کشف و شهود و اشراقات انوار قلبی است. او این مبانی را منتشر کرد و به سیر و سلوک مشغول شد. در طریقه‌ی اشراق، برای رسیدن به حقیقت تنها عقل و استدلال کافی نیست، بلکه سیر و سلوک عرفانی برای رسیدن به معرفت ضروری است. این عارف بزرگ به حَلَب سفر کرد و از نظر علمی بر علمای آن زمان برتری یافت و مورد لطف حاکم منطقه قرار گرفت. برخی از دیدگاه‌های فلسفی و عرفانی سهروردی، خشم مخالفان را برانگیخت. سرانجام علمای حَلب، حاکم را مجاب به قتل سهروردی کردند و او را در سی و شش یا چهل سالگی به قتل رساندند. هنوز مشخص نیست سهروردی به چه صورت به قتل رسید. حاکم بعد از مرگ شیخ پشیمان شد و تمام افراد مسبب این قتل را مورد مجازات قرار داد. سهروردی عمر کوتاهی داشت اما توانست کتاب‌های زیادی به فارسی و عربی بنویسد که از آن جمله می توان به حکمه الاشراق، المبدا و المعاد به عربی و آواز پر جبرییل و عقل سرخ به زبان فارسی اشاره کرد.

درگذشت "یوهان ولفگانگ گوته" شاعر مشهور آلمانی

یوهان ولفگانگ فون گوته ادیب مشهور آلمانی، در 28 اوت 1749 میلادی در شهر فرانکفورت آلمان متولد شد. او بعد از گذراندن دوران ابتدایی، به یادگیری حقوق و پزشکی پرداخت و پس از آن به ادبیات و فلسفه روی آورد. گوته زبان‌های لاتین، انگلیسی و فرانسوی را نیز فراگرفت. آثار اولیه گوته، در دورانی از ادبیات آلمان منتشر شد که دوره توفان و فشار نامیده می شود و آغازگر جنبش رمانیتک و داستان‌سرایی بود که در قرن نوزدهم، تمام اروپا را در برگرفت. گوته با الهام گرفتن از تفکر اصالت احساس، به سرودن شعر و غزل همت ورزید و از دیگر ادیبان جلو زد. گوته با مطالعه دیوان حافظه، عاشق لسان‌الغیب شیراز شد و تصمیم گرفت مضامینی که از ادبیات مشرق زمین مورد توجهش قرار گرفته را در قالب اشعاری به زبان آلمانی بیان کند. او در ملحقات این اثر که به دیوان شرقی مشهور است، به ستایش قرآن و پیامبر بزرگ اسلام (ص) می پردازد و در این باره می گوید: "قرآن را باید قانون خدایی دانست و نباید آن را همانند کتاب‌هایی دانست که برای تدریس یا تفریح هم نوعان خود می نویسند." به گفته‌ی گوته "سبک قرآن براساس موضوع و هدفش دارای روشی توام با بزرگ منشی و تهدید کننده و حقیقتاً با احترام همراه است". او اظهار می نماید: "اگر معنای اسلام تسلیم شدن به اراده خداوند باشد، پس همگی ما در اسلام زندگی می کنیم و مسلمان می میریم". ولفگانگ گوته از مستعدترین و پرشورترین عشّاق زمان خود بود. سراسر زندگی گوته سرشار از شور و اشتیاق و هیجان انجام کارهای تازه بود، گوته هم عاصی بود هم محافظه کار، هم مسیحی بود، هم بیدین، هم مرید شیطان بود و هم پیرو پاکان. گوته تمام عمر خود را صرف نقاشی انسان و طبیعت کرد. او مقالاتی در حوزه‌ی گیاه شناسی و فیزیولوژی نوشت و نظریه‌ی جدید علمی در باب رنگ‌ها ارائه داد. گوته فلسفه خود را بر اساس سرگذشت واقعی انسان، پایه ریزی کرد. او بزرگ‌ترین شخصیت ادبی قرن نوزدهم و از برجسته‌ترین نوابغ تاریخ بشریت به‌حساب می‌آید. قوه‌ی تخیلی بی نظیر، قدرت بیان و قلم سحرآمیزش سبب شد در بین مردم آلمان یکه تازی کند و سرآمد شعرا و نویسندگان آن کشور شود؛ به طوری که او را پدر ادبیات آلمان دانستند. گوته از نظر ادبی در آلمان همان جایگاهی را دارد که دانته در ایتالیا و شکسپیر در انگلیس دارد و کمتر فردی همانند گوته در ادبیات جهان چنین نفوذی پیدا کرده است. او نمایشنامه نویسی دانشمند بود و صاحب داستان‌ها و سفرنامه‌هایی است که از آن جمله می توان به ایفی ژنی، سرگذشت نامه ها، ورتر، سفر ایتالیا و ... اشاره کرد. گوته در 22 مارس 1832 میلادی در 83 سالگی از دنیا چشم فروبست.

تشکیل اتحادیه بین‌المللی فوتبال

اتحادیه بین‌المللی فوتبال در 22 مارس 1881 میلادی با هدف نظارت بر مسابقه‌های فوتبال در بین کشورهای دنیا تأسیس شد. تا پیش از تأسیس این اتحادیه، مسابقات فوتبال در داخل کشورها به طور غیررسمی برپا می شد. هم اکنون، اتحادیه بین‌المللی فوتبال با نام فیفا (فدراسیون بین المللی فوتبال) شناخته می شود، با هدف انجام مسابقات فوتبال، بین تیم‌های ملی کشورها با سازمان‌دهی و قوانین مشابه، تأسیس شد. اولین مسابقه بین‌المللی رسمی فوتبال در سال 1901 میلادی، بین دو تیم انگلیس و آلمان برگزار شد.

روز جهانی آب

رشد جمعیت و افزایش مصرف آب، قطع درختان جنگل و تغییر اکوسیستم طبیعت، رشد فزاینده شهرسازی و افزایش صنایع آلوده کننده آب، روش‌های غیراصولی کشاورزی، احداث سدهای مخزنی و ایجاد دریاچه‌های مصنوعی، از عوامل نابودی چرخه منظم آب در سطح جهان است که تهدیدی برای جامعه بشری به حساب می‌آید. در این راستا، آگاه سازی بیشتر مردم به اهمیت آب و ایجاد سیستم‌های جهانی و توسعه منابع آب، در کنفرانس جهانی توسعه و محیط زیست که در سال 1992 میلادی در شهر ریودو ژانیروی برزیل برپا شد، روز 22 مارس برابر با دوم فروردین به عنوان روز جهانی آب معرفی شد و توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

روز استقلال رسمی "اردن" از تحت‌الحمایگی استعمار انگلیس

کشور اردن که نام رسمی آن پادشاهی هاشمی اردن است، در غرب آسیا و در بین چهار کشور عراق، عربستان، سوریه و فلسطین قرار گرفته است. اردن مساحت 89.326 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر دارد و احتمال دارد جمعیت آن تا سال 2020 میلادی به 8 میلیون نفر برسد. پایتخت اردن، شهر اَمّان بوده و واحد پول این کشور، دینار است که بیش از 90% مردم اردن ملّیت عرب داشته و به زبان عربی صحبت می کنند و بیشتر جمعیت آن مسلمان هستند. حکومت و نظام سیاسی حاکم بر اردن مشروطه سلطنتی است و تمام اختیارات و خط مشی سیاسی کشور در دست پادشاه است. کشور اردن از زمان‌های قدیم تحت تسلط دیگر کشورها بوده و کمتر دولتی مستقل داشته است. سرانجام امپراتوری عثمانی، اردن و دیگر کشورهای همجوار را به تسخیر خود در آورد و آن را به صورت یکی از ایالات خود در آورد. بعد از کوتاه شدن دست عثمانی از این منطقه در سال‌های پس از جنگ جهانی اول، اردن به حمایت انگلیس درآمد. تسلط انگلیس بر این کشور 30 سال ادامه داشت، سرانجام اردن در 22 مارس 1946 میلادی استقلال یافت و یکی از سرسپردگان انگلیس به نام عبدالله به پادشاهی رسید. بعد از چند سال و با قتل وی، فرزندش طلال جانشین او شد و یک سال بعد نیز، پسرش شاه حسین اردنی به سلطنت رسید و دوران پادشاهی او 46 سال طول کشید. هم اکنون، ملک عبدالله دوم به حکومت این کشور مشغول است.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-19 17:20:16
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها