تقویم تاریخ – پنجم فروردین

5 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – پنجم فروردین
تقویم تاریخ – پنجم فروردین
امتیاز مطلب: 96%

تولد امیرخسرو دهلوی، شاعر بزرگ پارسی گو

امیرخسرو دهلوی شاعر معروف و پرآوازه پارسی گوی هندی، در سال 651 قمری در شمال غربی هند متولد شد و از همان دوران جوانی، استعداد خود را در زمینه شعر به نمایش گذاشت. دهلوی به جز تسلط بر ادبیات و موسیقی ایرانی و هندی، با زبان های ترکی و عربی نیز آشنا بود. دانش و مهارت بالای او سبب شد در زمره زبده ترین شاعران ادب فارسی قرار گیرد. امیرخسرو دهلوی، آثار زیادی دارد که از آن جمله می توان به هشت مثنوی و پنج دفتر شعر اشاره کرد. دهلوی در مثنوی های خود، از نظامی، شاعر بزرگ ایرانی تاثیر گرفته است. او به عنوان بزرگترین شاعر پارسی گوی هند و صاحب قریحه و اشعار فراوان شناخته می شود.

درگذشت پروین دخت یزدانیان، بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون

پروین دخت یزدانیان، در سال 1302 در نجف آباد متولد شد و در 5 فروردین 1391، در شهر زادگاهش چشم از جهان فروبست. او بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون و مادر کیومرث پوراحمد بازیگر مطرح سینمای ایران بود. پروین دخت یزدانیان در سال 1370، با ایفای نقش بی بی در سریال قصه های مجید به کارگردانی کیومرث پوراحمد وارد عرصه بازیگری شد. در سال 1371 در فیلم سینمایی صبح روز بعد و شرم وارد سینما شد. او موفق شد با بازی در فیلم سینمایی صبح روز بعد، دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش دوم زن از یازدهمین جشنواره فیلم فجر را به دست آورد. او در دیگر فیلم ها چون نان و شعر (1372)، مهریه بی بی (1373)، خواهران غریب (1374)، شب یلدا (1379) و سریال سرنخ نقش آفرینی کرده است.

سقوط بزرگترین بهمن جهان از جاده هراز

در این تاریخ، عظیم ترین بهمن جهان با ارتفاع 30 متر و طول 500 متر در جاده هراز سقوط کرد و فاجعه ی بزرگی به پا کرد. در این حادثه صدها خودرو در زیر بهمن مدفون شدند.

انعقاد "معاهده ی پاریس"، میان ایران و انگلیس در زمان ناصرالدین شاه

هرات از زمان های قدیم به ایران تعلق داشت اما در زمان محمدشاه قاجار از دست ایران خارج شد. ناصرالدین شاه برای الحاق دوباره ی این شهر به هرات لشکر کشید و توانست در صفر 1273 ق هرات را به تسخیر خود درآورد. این اقدام چندان برای انگلیس خوشایند نبود و عکس العمل آنها را در پی داشت، در نهایت منجر به اشغال جزیره ی خارک، بوشهر و برخی نواخی خوزستان شد. بعد از بروز اختلافات، ایران نماینده ای برای رفع کدورت ها عازم پاریس کرد و در آنجا معاهده ی پاریس منعقد شد که براساس آن، ایران حق دخالت در خاک افغانستان را ندارد و باید از ادعاهای خود درباره ی هرات دست بردارد. انعقاد این معاهده سبب نفوذ هرچه بیشتر انگلستان در ایران شد و وجهه ی دولت را زیر سوال برد.

آغاز حکومت سلسله بوربونها در فرانسه

حکومت سلسله بوربونها در روز 25 مارس 1589 میلادی، مصادف با به قدرت رسیدن هانری چهارم، در کشور فرانسه برپا شد. بوربونها از خاندانهای مقتدر و قدرتمند اروپایی بودند که در برخی مناطق اروپایی چون اسپانیا، فرانسه و ... حکمرانی می کردند. نام این حکومت از قلعه بوربون در فرانسه به دست آمده است. موسس این خاندان، روبر، پسر لویی چهارم بود. دو قرن بعد، این خاندان دوباره در نیمه قرن شانزدهم میلادی احیا شد و هانری چهارم به پادشاهی رسید. هانری چهارم، پروتستان مذهب بود، اما برای پادشاهی بر کشوری که بیشتر مردم آن کاتولیک بودند، به مذهب کاتولیک پیوست و در سال 1594 میلادی تاج گذاری کرد. او توانست آزادی و امنیت پروتستانها را تامین کند و آوازه ی خوبی در تاریخ فرانسه از خود به جا بگذارد. پادشاهان بوربون، دوران سلطنت طولانی ای داشتند؛ به طوری که تنها نوه هانری چهارم با نام لویی چهاردهم و بعد از او، لویی پانزدهم، بیش از 130 سال از دوران دویست ساله حکومت بوربونها را به دست گرفتند و روی تخت پادشاهی نشستند. لویی شانزدهم، آخرین پادشاه حکومت بوربونها بود که سرانجام در جریان انقلاب فرانسه در تاریخ 21 ژانویه 1793 میلادی، اعدام شد. با اعدام لویی شانزدهم، پادشاهی بوربونها در فرانسه به پایان رسید و جمهوری اول فرانسه شکل گرفت.

روز ملی یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا و بر کرانه شمالی دریای مدیترانه قرار گرفته است. یونان مساحت 131.957 کیلومتر مربعی داشته و جمعیت آن به 11 میلیون نفر می رسد. پایتخت یونان شهر آتن بوده و از شهرهای مهم این کشور می توان به تسالونیکی، پیرایوس و پاترای اشاره کرد. بیش از 95 درصد مردم یونان مسیحی ارتدوکس بوده و تنها 1.3 درصد آن مسلمان هستند. نظام سیاسی این کشور نیز جمهوری است. واحد پول یونان در گذشته "دراخما" بود اما با ترویج پول واحد اروپایی، یورو انتخاب شد. بیشتر مردم یونان ملّیت یونانی دارند و به زبان یونانی جدید حرف می زنند. روز 25 مارس، مصادف با آغاز نبرد آزادی بخش مردم یونان علیه عثمانی در سال 1821 میلادی، با نام روز ملّی نام گذاری شده است. یونان قدیمی ترین تمدن جهان است که از هزار سال پیش از میلاد واحدهای مسکونی و سیاسی در آن برپا شده بود. 338 سال پیش از میلاد، پادشاه مقدونیه، کشور یونان را مرکز امپراتوری روم دانست. امپراتوری عثمانی از سال 1456 میلادی بر این کشور حکومت کرد و دوران تسلط آن چهارصد سال به طول انجامید. در سال 1821 میلادی، هجوم مردم یونان علیه عثمانی، با حمایت برخی کشورهای اروپایی چون روسیه، فرانسه و انگلیس آغاز شد و در نهایت یونان در سوم فوریه سال 1830 میلادی، با حکومت پادشاهی به استقلال رسید. یونان در طی قرن نوزدهم، با جنگ های داخلی و خارجی زیادی رو به رو بود و با پایان یافتن حکومت سلطنتی در سال 1973، آرامش بر این کشور حکمفرما شد.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-19 17:23:10
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها