تقویم تاریخ – چهارم فروردین

4 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – چهارم فروردین
تقویم تاریخ – چهارم فروردین
امتیاز مطلب: 88%

تصرف قلعه ی اَلَموت توسط "حسن صباح"

حسن صباح پیش از تصرف قلعه ی اَلَموت، در خدمت سلطان مَلِکشاه سلجوقی بود؛ اما پس از مدتی به شام و مصر سفر کرد و به سلک اسماعیلیان درآمد. (اسماعیلیان به امامت اسماعیل فرزند امام جعفر صادق (ع) اعتقاد داشتند و هفت امامی به حساب می آمدند). او در اواخر سال 473 قمری به دعوت مردم ایران به مذهب اسماعیلی گرایش پیدا کرده و افراد زیادی را دور خود جمع کرد. حسن صباح در رجب 483 قمری بر قلعه ی الموت در قزوین متصرف شد و همان مکان را مرکز دعوت و تربیت سرّی خود قرار داد. بعد از تصرف اَلَموت، حسن صباح، افراد بیشتری را دعوت کرد. اگرچه صباح تا آن زمان، خیلی از مردم را در مناطق مختلف به مذهب خود درآورده بود، اما اهمیت اقدام او بعد از تصرّف قلعه ی اَلَموت هویدا شد. بعد از مدتی، حسن صباح چنان قدرتمند شد که سپاهیان سلجوقی از مواجه با او و قلعه ی مستحکم اَلَموت، ناکام می ماندند. او یاران خود را به مناطق شمال و شرق کشور اعزام کرد و پناهگاه هایی به آنها اختصاص داد. حسن صباح یاران فداکار زیادی داشت و مردم از اقدامات آنها به وحشت افتادند و حتی هر کار پرخطری به دست ایشان انجام می شد. از جمله اقدامات این فدائیان، قتل مخالفان این فرقه بود که شامل قتل نظام المُلک، وزیر باسابقه سلجوقی و دو پسر او و بسیاری از افراد می باشد. سلطان سنجر سلجوقی نیز از سوی حسن صباح تهدید شد و از تعقیب او دست کشید. گفته می شود، حسن، به یکی از فداییان دستور داد در هنگام شب، کاردی نزدیک وی وارد زمین کنند. سپس به شاه پیام داد "کسی که کارد به زمینِ سخت فرو می کند، در سینه ی نرم سلطان هم می تواند فرو کند." سلطان از این پیغام وحشت کرد و با صبّاحیان وارد صلح شد و قدرت ایشان، بیش از قبل افزایش یافت.

تولد "ژوزف پریستلی" دانشمند بزرگ انگلیسی و کاشف اکسیژن

ژوزف پریستلی در سال 1733 میلادی متولد شد. پدر ژوزف که تاجر ماهوت بود، پسرش را نزد فردی روحانی گذاشت تا به آموختن زبان عبری و علوم الهی مشغول شود. بعدها به دلیل اختلاف با روحانیون از کلیسای پروتستان رانده شد و به دنبال علم شیمی رفت. پریستلی بعد از چند سال مطالعه و تفحص، ازت را فراگرفت و موفق به کسب مدال "کوپلن" شد. سرانجام در سال 1744 برای اولین بار اکسیژن را از حرارت دادن اکسید جیوه به دست آورد. او مطالعات فراوانی درباره ی جوهر گوگرد، آمونیاک و جوهر نمک داشت. ژوزف پریستلی در سال 1804 در 71 سالگی چشم از دنیا فروبست.

کشف عامل بیماری سل توسط "رابرت کُخ" دانشمند و محقق آلمانی

رابرت کُخ در تاریخ 24 مارس 1882 میلادی موفق شد باسیل "کُخ" عامل سرایت و انتشار بیماری سِل را کشف کند. رابرت کُخ، بیش از ده سال درباره علل ابتلا به بیماری سل، مطالعه و پژوهش کرد و درنهایت موفق به کشف این عامل شد که بعدها بیماری باسیل کخ نامیده شد. او یک سال بعد از کشف این عامل اعلام کرد می توان تمام موجودات را در اثر تلقیح این سرم از بروز بیماری ها مصون داشت. این پزشک و محقق آلمانی، در سال 1905 میلادی، جایزه نوبل را در حوزه فیزیولوژی کسب کرد. رابرت کُخ به عنوان کاشف میکروب سل که جان میلیون ها نفر را نجات داده بود، بعد از سفرهای فراوان به این بیماری مبتلا شد و در نهایت در 27 مه 1910 میلادی در 67 سالگی دار فانی را وداع گفت.

درگذشت "ژول ورن" نویسنده ی بزرگ فرانسوی

ژول وِرن، نویسنده بزرگ فرانسوی در 8 فوریه 1828 میلادی در شهر نانت فرانسه چشم به جهان گشود. این نویسنده معروف تمام تحصیلات اولیه را در شهر زادگاه خود گذراند اما برای ادامه تحصیل در رشته حقوق عازم پاریس شد. ژول وِرن علاقه ی زیادی به ادبیات داشت و در این رشته به تحصیل پرداخت؛ اما وقتی چند داستان اولیه او به هیچ توفیقی دست نیافت، به دنبال روش جدیدی برای نگارش آثار خود رفت. او به جای اینکه درباره سرگذشت پیشینیان داستان سرایی کند، داستان آیندگان را نقل می کرد. ژول وِرن در زمان بیکاری به مطالعه و تحصیل در رشته جغرافیا، فیزیک و ریاضی می پرداخت و در به کار بردن زبان علمی در داستان های تخیلی و خلق رمان های علمی که اندیشه نوشتن آنها را در سر داشت، تلاش زیادی کرد. ژول ورن با ایجاد پیوند میان علم و ادبیات، تحول بزرگی در ادبیات ایجاد کرد و موضوع رمان های خود را بر فرضیه های علمی اما خیالی پایه گذاری کرد. اولین اثر ژول وِرن با این شیوه نگارش، پنج هفته در بالن نام داشت که با موفقیت های زیادی همراه شد. او هر ساله کتابی درباره اکتشافات و اختراعات علمی آینده به صورت سفرنامه می نوشت و داستان های او خوانندگان زیادی داشت. جالب است بدانید، در داستان های تخیلی ژول ورن، درباره خیلی از پیشرفت های علمی چون ساخت زیردریایی، سفر به ماه و اسرار زمین که در قرن بیستم محقق شد، صحبت شده است. ژول ورن در مدت چهل سال آثار زیادی منتشر کرد و ماجراهای عجیب و غریب او که در آنها قدرت تخیل از مرزهای جهانی فراتر می رفت، برای خوانندگان جذابیت زیادی داشت. خیلی از آثار ژول ورن به زبان های مختلف ترجمه شده است. هنر بالای ژول ورن در داستانپردازی و نقل افسانه های تخیلی آمیخته با تحلیل دقیق روانی و طنز ناآشکار و استعداد خلق گروههای واقعی است از افراد بشر برحسب نژاد و عصری که در آن به سر می برند و همین مساله، او را به داستان نویسی بزرگ تبدیل کرده، خصوصا رمان های او جوانان را شیفته خود ساخته است. شیوه نگارش ژول ورن بسیار دقیق و روان است و هیچ وقت کهنه نمی شود. نفوذ و تاثیرگذاری او در ادبیات معاصر به اندازه ای بود که برخی ها، زمانه وی را "عصر ژول وِرن " نامگذاری می کنند. ژول ورن بیش از 50 رمان علمی دارد که از آن جمله می توان به جزیره اسرارآمیز، سفر به مرکز زمین، زمین تا ماه و دور دنیا در هشتاد روز اشاره کرد. تمام آثار ژول وِرن شهرت جهانی دارند و به بیشتر زبان های زنده دنیا ترجمه شده اند. این نویسنده بزرگ فرانسوی، سرانجام در 24 مارس 1905 میلادی در 78 سالگی در پاریس درگذشت.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-25 09:22:30
دسته بندی ها