تقویم تاریخ – سوم فروردین

3 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – سوم فروردین
تقویم تاریخ – سوم فروردین
امتیاز مطلب: 80%

تاج گذاری "آقا محمدخان قاجار" در تهران و انتصاب این شهر به عنوان پایتخت ایران

بعد از لشکرکشی آقا محمدخان قاجار به قفقاز و تسلط روی این نواحی، تمام مخالفان مجبور به اطلاعت از خان قاجار گردیده یا سرکوب شدند. در همین زمان، او شرایط را مناسب دید و در نوروز سال 1175 شمسی مصادف با دوازدهم رمضان 1210 قمری، در تهران، با نام پادشاه ایران و سرسلسله پادشاهی قاجار تاج گذاری کرد. در آن زمان، شهر تهران که تنها 25 تا 30 هزار نفر جمعیت داشت که نیمی از این جمعیت سربازان آقا محمدخان قاجار بودند، به عنوان مرکز شهر و پایتخت رسمی دودمان قاجار معرفی شد. آقا محمدخان، با رویاهای بلند خود برای دست یابی به مقام خلافت اسلامی، تهران را دارالخلافه نامگذاری کرد. تهران به چند دلیل پایتخت مناسبی برای قاجار بود که از آن جمله می توان به نزدیک بودن به محل ایل قاجار در استرآباد مازندران، موقعیت جغرافیایی شهر از نظر قرارگیری در مرکز ایران و محدود شدن کوه از سه طرف اشاره کرد. آقا محمدخان در تمام سال های حکمرانی خود، قبل و بعد از تاج گذاری، مرتکب جنایات زیادی شد و افراد زیادی را به کام مرگ کشاند. دو سال بعد در یکی از لشکرکشی های خود به گرجستان توسط دونفر از خدمتکارانش به قتل رسید.

تولد "پیرلاپلاس" فیزیک دان و اخترشناس فرانسوی

پیر سیمون لاپلاس، ریاضی دان، فیزیک دان، اخترشناس و فیلسوف فرانسوی، در تاریخ 23 مارس 1749 میلادی در نورماندی متولد شد و سرانجام در روز 5 مارس 1827 میلادی در پاریس درگذشت. او برای آموختن مکانیک آسمانی تلاش زیادی کرد. او توجه زیادی به قانون نیوتن داشت زیرا نیوتن به قانون اصلی مکانیک آسمانی پی برده بود و لاپلاس قصد داشت این قانون را در مورد تمام اجسام منظومه شمسی به کار ببرد. در این راستا، لاپلاس به تعیین قوانین مکانیک سیارات همت گماشت تا نشان دهد این اجسام همانند دیگر اجسام از قوانین فیزیکی تبعیت می کنند. اولین مساله ای که لاپلاس مطرح کرد موضوع ثبات دستگاه شمسی بود؛ آیا دستگاه شمسی در همین وضع می ماند یا بالاخره ماه روی زمین سقوط می کند و سیارات بر جرم خورشید پرتاب شده و معدوم می گردند. نیوتن هم به همین ابهام رسیده بود و در نهایت دریافت گاهی نیاز است دست خداوند وارد کار شود و حرکات آنها را به جریان عادی برگرداند اما لاپلاس گفت اگرچه وضع سیارات نسبت به خورشید تغییر می کند اما این تغییرات تناوبی است. لاپلاس تمام تحقیقات خود را با عنوان "مکانیک آسمانی" منتشر کرد اما چون فهم مطالبش چندان آسان نبود تصمیم گرفت کتاب ساده تری بنویسد تا مردم عادی هم قادر به فهم آن باشند. کتاب لاپلاس با عنوان "شرح دستگاه های جهانی" منتشر شد. لاپلاس به جز نجوم و ریاضیات، در علم فیزیک نیز استاد بود و مطالعات فراوانی در حوزه ی لوله های موئین و انتشار امواج صوتی داشت. از دیگر آثار لاپلاس می توان به "تئوری تحلیلی احتمالات" اشاره کرد که در سال 1812 میلادی منتشر شد. لاپلاس دانشمندی بزرگ بود اما در مقابل تمام حکومت هایی که مدام تغییر می کردند تملق می گفت، در مقابل ناپلئون تا زانو تعظیم می کرد و به همین خاطر از جانب امپراتور به مقام های کنت، سناتور، ریاست مجلس سنا انتخاب گردید؛ اما وقتی ناپلئون اسیر شد به عزل او رای داد و به دامان لوئی هجدهم رفت و از جانب او به سمت رئیس کمیته تجدید تشکیلات مدرسه پلی تکنیک و عضو مجلس اعیان انتخاب شد. با وجود تملق گویی لاپلاس، او همواره جوانان را تشویق و کمک می کرد. وقتی یکی از اکتشافات جوانی با نام "بیو" از سوی آکادمی مورد تشویق قرار گرفت او را نزد خود فراخواند و در نهایت مشخص شد لاپلاس قبلا درباره این اکتشاف مطالعه کرده است. لاپلاس در اواخر عمر خود در "آرکوی" نزدیک پاریس در عمارت ییلاقی خود که نزدیک برتوله بود زندگی کرد.

روز جهانی هواشناسی

23 مارس مصادف با سوم فروردین، به عنوان روز جهانی هواشناسی از سوی سازمان جهانی هواشناسی معرفی شده است.

شکل گیری نهضت فاشیسم در ایتالیا به رهبری "بنیتو موسولینی"

بنیتو موسولینی با آغاز قرن بیستم صاحب تفکرات سوسیالیستی بود که بر تقدم جامعه بر فرد و مالکیت عمومی تاکید داشت. او در اواخر جنگ جهانی اول تمام اعتقادات خود را 180 درجه تغییر داد و به دنبال افکار تند ناسیونالیستی، نژادپرستی و ملیگرایی رفت. او به دنبال دست یابی به اهداف قدرت طلبانه خود، در 23 مارس 1919 میلادی حزب فاشیست ایتالیا را راه اندازی کرد. اعضای این حزب به تجدید قدرت امپراتوری روم قدیم اعتقاد داشتند و به خاطر اینکه همیشه لباس های سیاه می پوشیدند به پیراهن سیاهان، معروف شدند. تفکر فاشیستی مبتنی بر استقرار یک رژیم دیکتاتوری غیرپارلمانی و دشمنی با هر نوع آزادی بود و در سیاست خارجی نیز خط مشیِ تجاوزکارانه را تبلیغ می کرد. فاشیسم، به جز اینکه یک فلسفه یا ایدئولوژی سیاسی باشد، یک نوع روش حکومت است که به سه اصل حکومت فردی، قدرت و حاکمیت دولت و ناسیونالیسم افراطی تاکید دارد. در این نوع حکومت، دولت با قدرت نظامی و گروه های فشار سیاسی و ابزارهای تبلیغاتی که در اختیار دارد آزادی های فردی را محدود می کند و هرگونه حرکت مخالف را سرکوب می سازد. فاشیسم به رژیم های استبدادی متمرکزی گفته می شود که با ایدئولوژی تبعیض نژادی و ناسیونالیسم افراطی حکومت می کند و با سرکوب مخالفان، نادیده گرفتن عقاید و افکار مردم، حکومت خود را تدام می بخشند. موسولینی به کمک اعضای این حزب در اکتبر 1922 میلادی، با شعار قدرت، اطاعت و عدالت، شهر رِم، پایتخت ایتالیا را به تسخیر خود در آورد و به نخست وزیری منصوب شد. موسولینی پس از نخست وزیری، به دنبال دست یابی به اهداف حزب فاشیست، تمام امور داخلی و خارجی را به سیطره خود درآورد. موسولینی به همراه هیتلر رهبر فاشیست آلمان، آغازگر جنگ جهانی دوم بود و نهایتا در اواخر جنگ، توسط میهن پرستان ایتالیایی دستگیر و در روز 28 آوریل 1945 میلادی تیرباران شد.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-19 17:21:14
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها