تقویم تاریخ – 13 فروردین

13 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – 13 فروردین
تقویم تاریخ – 13 فروردین
امتیاز مطلب: 92%

روز طبیعت

13 به در، 13 فروردین و از جشن‌های بزرگ نوروزی است. در تقویم رسمی ایران، 13 فروردین روز طبیعت نام‌گذاری شده و از تعطیلات رسمی است. خیلی‌ها این روز را نحس می دانند و معتقدند برای سپری کردن نحسی باید از خانه بیرون رفت و نحسی را در طبیعت به در کرد.

ساخت آرامگاه خیام و کمال‌الملک در سال 1342 هجری شمسی

تغییر قبله از بیت‌المقدس به کعبه

در ابتدا مسلمانان به سمت بیت‌المقدس، جایی که مورد قبول دیگر ادیان چون یهودیت و مسیحیت بود، نماز می خواندند؛ اما بعد از هجرت پیام اکرم (ص) به مدینه، یهودیان بیت‌المقدس، پیامبر اسلام را مورد استهزا قرار می دادند که مسلمانان از قبله‌ی یهودیان برای نماز استفاده می کنند. سرانجام وقتی 17 ماه از ورود پیام اکرم (ص) به مدینه می گذشت، به دستور خدا، کعبه، قبله‌ی مسلمانان شد. این دستور در حالی که پیامبر اکرم (ص) نماز ظهر را در مسجد بنیسَلَمه اقامه می کرد از جانب خداوند صادر شد. پیامبر (ص) در هنگام نماز، رو به مسجدالحرام کرد و دو رکعت پایانی نماز ظهرش را به سمت کعبه خواند، به همین خاطر این مسجد در تاریخ اسلام به "ذوالقبلَتَین" معروف شد.

انتخاب اصفهان به پایتخت دولت پادشاهی صفوی توسط "شاه عباس اول" در سال 1006 قمری

تا سال 1006 قمری، قزوین به عنوان پایتخت حکومت صفویه معرفی می شد اما پس از آن، شاه عباس صفوی، اصفهان را مرکز حکومت خود قرار داد و برای آباد ساختن این شهر تلاش زیادی کرد. اصفهان تا پایان حکومت صفوی از آبادترین شهرهای ایران به حساب می آمد.

راه اندازی قدیمی‌ترین سینمای جهان با نام الکتریک تئاتر " در لس‌آنجلس ، در تاریخ 1902 میلادی

تولد "ماریا مریان" هنرمند، محقق آلمانی و کاشف دگردیسی پروانه‌ها

ماریا زیبیلا مِریان، محقق و نقاش بزرگ آلمانی، در دوم آوریل 1647 میلادی در شهر فرانکفورت آلمان متولد شد. او از همان دوران کودکی علاقه‌ی زیادی به طبیعت داشت و همواره به دنبال کشف آن بود. مریان در ده سالگی توانست راز دگردیسی پروانه و تبدیل تخم به کرم پروانه را کشف کند. او موفق شد اطلاعاتی درباره پروانه به دست آورد که تا آن زمان ناشناخته بود. در آن زمان، چنین کشفی با علوم دینی زمان و کلیسا در تضاد بود و آن را جادوگری می دانستند و حتی فرد کشف کننده، محکوم به مرگ بود. سرانجام با تلاش و استدلال‌های مِریان، رشته‌ی حشره شناسی پایه گذاری شد. او به عنوان اولین زنی معرفی شد که در نورِنبِرگ آلمان، یک مدرسه نقاشی راه اندازی کرد و رنگ‌های طبیعی را از بوته جارو و گل افشان و ... به دست آورد. همچنین او اولین زنی بود که همراه دخترش برای سفری تحقیقاتی به مناطق گرمسیر استوایی وارد شد و با وجود تلاش‌های فراوان، توانست نقاشی‌های خارق‌العاده‌ای از گیاهان و حیوانات مناطق گرمسیر خلق کند. تلاش‌های مریان سبب شد برای اولین بار، اروپا به اطلاعاتی درباره بعضی حشرات مناطق گرم دست یابد. کارهای هنرمندانه او درباره تصاویر گیاهان و حیوانات وحشی مناطق استوایی روی کاغذ و پوست، منحصر به فرد است. نوآوری‌های هنری او در این زمینه، کیفیات ذهنی مریان را نشان می دهد و خصوصیت ذوقی او را هویدا می کند، طوری که قابل مقایسه با دیگران نیست. این نقاشی‌ها در اولین کتاب طبیعت شناسی او با دقت بالایی رسم شدند. مریان را می‌توان بزرگ‌ترین زن نقاش و قلم زن روی فلز مسی در تمام دوران‌ها دانست. او با مهارتی بی‌نظیر، با پایه گذاری سبکی جدید در نقاشی، حشرات و گل‌ها را ترسیم می کرد و با تلاش فراوان توانست سبک نقاشی طبیعت بی‌جان را به وجود آورد. کتاب‌های مریان از نخستین کتاب‌های طبیعت شناسی هستند که هنوز اعتبار و ارزش دارند. از جمله آثار این هنرمند بزرگ می توان به کتاب نقاشی دگردیسی حشرات استوا اشاره کرد. هنر مریان همانند لئوناردو داوینچی نقاش بزرگ ایتالیایی، در عصر خود بی نظیر بود. مریان در ماه‌های پایانی عمر خود به فلج مبتلا شد و قدرت بینایی خود را از دست داد. سرانجام بعد از عمری تلاش، در 13 ژانویه 1717 میلادی در 70 سالگی در آمستردام هلند فوت کرد.

تولد "هانس کریستیَن اندرسن" نویسنده دانمارکی کتاب کودکان

هانس کریستیَن اندرسن، نویسنده مشهور دانمارکی، در دوم آوریل 1805 میلادی در یکی از شهرهای دانمارک متولد شد. او خانواده‌ی فقیری داشت و وقتی تنها یازده سال داشت که پدرش را از دست داد و چون پولی برای تحصیل نداشت به منظور آوازخوانی به پایتخت دانمارک رفت. اندرسن صدای خوبی نداشت و کسی به او توجه نمی کرد تا اینکه از گرسنگی در حال مرگ بود که یک مامور دربار سلطنتی او را پیدا کرد و امکان ادامه تحصیل او را مهیا ساخت. اندرسن با شوق و ذوق فراوان دبیرستان و پس از آن دانشگاه را به اتمام رساند. او ابتدا رمان‌های زیادی نوشت اما چون موفقیت چندانی به دست نیاورد، تصمیم گرفت به سراغ نگارش داستان‌های کودکان برود. اقدام او با استقبال قابل توجهی رو به رو شد و اندرسن به سرعت به شهرت رسید. داستان‌های اندرسن از زیباترین و غم انگیزترین داستان‌هایی است که تا به حال به نگارش درآمده است. جوجه اردک زشت، یکی از کتاب‌های معروف اندرسن است که شرحال زندگی اوست. اندرسن به خاطر فقر و تجربه‌های تلخ دوران کودکی‌اش، کتاب جوجه اردک زشت را نوشت و به عنوان معروف‌ترین نویسنده داستان‌های کودکان شناخته شد و شهرت او به سرعت فزونی یافت. او از سال 1835 تا 1872 میلادی، هر ساله یک قصه از نوع قصه‌های معروف پریان برای کودکان می نوشت. اندرسن سرانجام در 4 اوت 1875 میلادی در 70 سالگی، در حالی که شهرت زیادی داشت، دار فانی را وداع گفت.

مرگ "ژُرژپمپیدو" سیاست مدار و رئیس جمهور سابق فرانسه

ژرژپمپیدو، سیاستمدار بزرگ فرانسوی، در سال 1911 میلادی به دنیا آمد. او در دانش سرای عالیِ فرانسه در رشته ادبیات تحصیل کرد و پس از فارغ‌التحصیلی، مشغول تدریس شد. ژرژپمپیدو در طی جنگ جهانی دوم به جنبش مقاومت فرانسه ملحق شد و به عنوان مشاور امور آموزشی ژنرال دوگل خدمت کرد. در سال 1958 میلادی ریاست کابینه به او واگذار شد. او در این دوره نقش زیادی در تشویق دوگل به اعطای استقلال به مردم الجزایر داشت. هر چند ژرژپمپیدو با اعتصابات کارگری و تظاهرات دانشجویی مواجه شد اما توانست با اعطای امتیازات فراوان جلوی تمام اعتصابات را بگیرد. او با حضور انگلیس در بازار مشترک اروپا موافق بود و در نهایت به خواسته‌ی خود رسید. او می گفت سازش آمریکا و شوروی بر سر آلمان بعد از جنگ جهانی حتمی است، اما از آن واهمه داشت که اروپا میان دو ابرقدرت گیر بیفتد و هر یک به دنبال سهم خود باشند. دوران حکومت ژرژپمپیدو باثبات همراه بود و به گسترش نفوذ و مشروعیت نظام سیاسی جمهوری پنجم منجر شد و پایان حکومت او به منزله پایان یافتن عصر "گُلیسم" در فرانسه بود که شامل پیروان دوگل نیز می شد. ژرژپمپیدو در 2 آوریل 1974 میلادی در 63 سالگی درگذشت.

روز جهانی کتاب کودک

هر ساله دوم آوریل، سالروز تولد هانس کریستین اندرسن، نویسنده بزرگ دانمارکی است. او از سال 1835 تا 1872 میلادی، در طی 37 سال، هر ساله قصه‌ای برای کودکان می نوشت و به عنوان بهترین نویسنده‌ی دانمارکی شناخته می شود و در رده‌ی بهترین داستان‌سرایان جهان قرار دارد. به همین خاطر با هدف قدردانی از زحمات و تلاش‌های او در خلق قصه‌های کودکانه، سیزدهم فروردین به عنوانا روز جهانی کتاب کودک نام‌گذاری شده است. هر سال یکی از کشورهای عضو به‌عنوان برپاکننده این مراسم انتخاب می شود؛ این کشور، پوستر و پیام روز جهانی را آماده کرده و برای دیگر کشورهای عضو ارسال می کند. ایران نیز در سال 1992 میلادی (1371 شمسی) برپاکننده مراسم روز جهانی کتاب کودک بود.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-19 17:30:50
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها