تقویم تاریخ – 11 فروردین

11 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – 11 فروردین
تقویم تاریخ – 11 فروردین
امتیاز مطلب: 99%

تصویب قانون اصلاح تقویم توسط مجلس شورای ملی

براساس قانون اصلاح تقویم، تمام ادارات دولتی، بنگاه‌ها، مؤسسات اداری و اقتصادی، تاجران و کسبه باید ماه‌های حمل، ثورا، جوزا، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، جدی، دلو، حوت را با ماه‌های جدید با نام فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند جایگزین کنند. در این قانون شش ماه ابتدای سال 31 روز، پنج ماه دوم 30 روز و ماه آخر 29 روز و در سال‌های کبیسه 29 روز شد.

تولد اولین پیشوای مسلمانان "امام علی" (ع) (23 سال پیش از هجرت)

امام علی (ع)، امام اول شیعیان و خلیفه‌ی چهارم، در 13 رجب سال 30 عام‌الفیل در درون خانه‌ی کعبه به دنیا آمد. پدر پیشوای اول مسلمین، ابوطالب (عبدمناف) پسر عبدالمطلب و مادرش فاطمه دختر اسد بن هاشم است. از جمله کنیه‌های آن حضرت ابوالحسن، ابوتراب، ابوالحسین، ابوالرَّیحانَتَین و از القاب او امیرالمومنین، ولی الله، اسدالله، مرتضی، وصی، یعسوب الدین، حیدر، کرار و ... است. امام علی (ع) از دوران کودکی خود تحت تعلیم و تربیت حضرت محمد (ص) قرار گرفت و اولین مردی بود که به اسلام گروید. او به جز غزوه‌ی تبوک، در تمام جنگ‌ها و غزوات پیامبر اکرم (ص) حاضر شد و با تحمل تمام رنج‌ها و مشقت‌ها، حامی او بود. امام علی (ع) در 18 ذیحجه ی سال یازدهم هجری، در محلی با نام غدیرخُم، به اذن خداوند و از جانب پیامبر (ص) به رهبری امت اسلام بعد از رسول اکرم (ص) منتخب شد و بعد از بیعت مردم، به لقب امیرالمؤمنین نائل گردید؛ اما بعد از رحلت پیامبر (ص) این اتفاق رخ نداد و خلافت امت اسلامی به دست ابوبکر افتاد. امام علی (ع)، 33 سال از عمر خود را در کنار رسول اکرم (ص) و 25 سال بعد از رحلت آن حضرت را در خانه سپری کرد و تنها 5 سال از عمر او در خلافت سپری شد.

*ساخت "برج ایفل" در پاریس

ساخت برج فلزی ایفل در 21 ژانویه سال 1887 میلادی در شهر پاریس آغاز شد و این برج سیصد متری، دو سال و دو ماه بعد، در تاریخ 31 مارس 1889 میلادی افتتاح گشت. از این برج که با نام سازنده‌ی آن "گوستاو ایفل" نامگذاری شده، برای فرستادن امواج تلویزیونی استفاده می شود. برج فلزی ایفل دارای سه طبقه در ارتفاع 115، 57 و 276 متری است. این برج به عنوان نماد کشور فرانسه، از مکان‌های سودآور برای دولت این کشور است؛ زیرا هر ساله ده‌ها میلیون نفر از این برج بازدید می کنند و صدها میلیون دلار به جیب دولت می رود.

تولد "رِنِه دکارت" فیلسوف و ریاضی دان بزرگ فرانسوی

رِنِه دکارت، فیلسوف، ریاضی دان و فیزیک دان بزرگ دوره رنسانس در تاریخ 31 مارس 1596 میلادی در شهر لاهه از ایالت تورن (Touraine) فرانسه به دنیا آمد. پدر او قاضی و مستشار پارلمان انگلیس بود و مادرش در سیزده ماهگی او فوت کرد. دکارت در سال 1606 میلادی، وقتی 10 ساله بود، به مدرسه لافلش (La Fleche) وارد شد. این مدرسه توسط گروهی از مسیحیان با نام ژزویتها یا یسوعیان راه اندازی شده بود و در آن علوم جدید همراه با تعالیم مسیحیت تدریس می شد. دکارت هشت سال در این مدرسه به تحصیل علومی چون ادبیات، منطق، اخلاق، ریاضیات و مابعدالطبیعه پرداخت. او در سال 1611 میلادی، در جلسه‌ای با نام اکتشاف چند سیاره سرگردان در اطراف مشتری، به اکتشافات گالیله پی برد. این سخنرانی تاثیر زیادی در روح و روان او داشت. بعد از تمام شدن تحصیلش در لافلش، به تحصیل علوم حقوق و پزشکی پرداخت، اما بعد از مدتی تصمیم گرفت به سراغ جهانگردی برود و دانشی فراگیرد که برای زندگی‌اش مفید است. در این راستا، به خدمت ارتش هلند درآمد زیرا فرماندهی ارتش هلند را شاهزاده‌ای با نام موریس برعهده داشت. او مهارت قابل توجهی در فنون جنگ و فلسفه و علوم داشت و خیلی از اشراف فرانسه تمایل داشتند زیر نظر او فنون رزمی را یاد بگیرند. دکارت در تمام مدتی که در خدمت ارتش هلند بود به تحصیل ریاضیات نیز می پرداخت. او در بهار 1619 میلادی از هلند به دانمارک و آلمان رفت و به سرداری با نام ماکسیمیلیان خدمت کرد. او در فصل زمستان در دهکده نوبرگ (Neuberg) در اطراف رود دانوب، با فراغت تمام به تحقیق درباره ریاضیات پرداخت و برهان‌های تازه‌ای را کشف کرد که تاثیر به سزایی در پیشرفت علم ریاضیات گذاشتند. بعد از مدتی، دکارت تصمیم گرفت تمام علوم را یکپارچه کند. او در شب نوامبر 1619 میلادی سه رویای امیدوار کننده دید و این طور تعبیر کرد: "روح حقیقت او را برگزیده و از او خواسته تا تمام دانش‌ها را به صورت علمی واحد درآورد". این رویاها به قدری برای او مهم بود که نذر کرد مقبره‌ی حضرت مریم را در ایتالیا بسازد و محلی برای زیارت قرار دهد. او پس از چهار سال نذر خود را ادا کرد. از سال 1619 به بعد، چند سالی در اروپا سیاحت کرد و چند سالی هم در پاریس اقامت داشت؛ اما زندگی در آنجا چندان مورد رضایتش نبود و در سال 1628 میلادی باز به هلند برگشت و در آن سرزمین تا سال 1649 میلادی، با فراغت تمام و دوری از هر گونه تنش سیاسی و اجتماعی، تمام وقت خود را صرف پژوهش‌های علمی و فلسفی کرد. مطالعات او بیشتر تجربه و تفکر شخصی‌اش بود و کمتر به سراغ کتاب می رفت. دکارت در سپتامبر 1649 به درخواست کریستین- شاهزاده سوئد- برای یادگیری علم فلسفه به دربار او به استکهلم رفت. زمستان سرد کشور اسکاندیناوی و بیدار شدن در ساعت 5 بامداد برای تعلیم ملکه از طرف دیگر، دکارت را که به سحرخیزی و آب و هوای سرد عادت نداشت، به بیماری ذات‌الریه مبتلا کرد. دکارت از بزرگ‌ترین و سرنوشت‌سازترین دانشمندان و فیلسوفان بزرگ تاریخ است. او توانست قانون شکست نور را در علم فیزیک کشف کند و هندسه تحلیلی را وارد ریاضیات و هندسه نماید.

تولد "ژوزف هایدِن" موسیقی دان شهیر اتریشی

فرانس ژوزف هایدِن، موسیقی دان بزرگ اتریشی در 31 مارس 1732 میلادی در روستای مرزی اتریش زاده شد. او از همان دوران کودکی به دنبال یادگیری موسیقی رفت و در 21 سالگی، آثارش توسط نوازندگان دوره گرد ویِن به اجرا درآمد. هایدن پس از چند سال به مدیریت یکی از ارکسترها منصوب شد و به ساخت اولین سمفونی خود همت گماشت. هایدن وقتی در مسیر پیشرفت قرار گرفت که در سلسله نوازندگان یکی از شاهزاده‌های اتریشی درآمد. هایدن تمام عمر خود را در خدمت شاهزاده اتریشی و خانواده‌اش بود و زندگی آسوده‌ای برای خود مهیا کرد. در آن زمان، توجه زیادی به موسیقی نمی شد و سالن‌های کنسرت رونق چندانی نداشتند و موسیقی دان ها باید تحت حمایت خانواده‌های اشرافی و سلطنتی قرار می گرفتند. هایدن به خدمت اشراف روی آورد و دوستان خود را که حاضر به این کار نمی شدند مورد سرزنش قرار می داد. البته هایدن پاداش زحمات خود را از پرنسها به طور کامل دریافت نمی کرد. او در سال 1790 میلادی سمفونی‌های بزرگ خود را در انگلیس به اجرا گذاشت و موفق به اخذ مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه آکسفورد شد. هایدن اولین نفری بود که ارکستر سمفونیک را اجرا کرد، به همین خاطر او را "پدر سمفونی" می نامند. هایدن بیش از 100 سمفونی ساخته که از معروف‌ترین سمفونی‌ها می توان به بامداد، ظهر، شب و آتش اشاره کرد. او پایان عمر خود را در یکی از نقاط دوردست ویِن سپری کرد و سرانجام در 31 مه 1809 میلادی در 77 سالگی درگذشت.

تولد "نیکلای ادوارد فیتِز جرالد" شاعر و مترجم بزرگ انگلیسی

ادوارد فیتز جرالد، شاعر و ادیب بزرگ انگلیسی در 31 مارس 1809 میلادی در یکی از روستاهای انگلیس زاده شد. او بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی خود، وارد دانشگاه کمبریج شد و پس از اتمام دروس، به یادگیری ادبیات فارسی روی آورد. فیتز جرالد، به همراه یکی از اساتید خود به ترجمه حکایت سلامان و آبسال اثر عبدالرحمن جامی، شاعر شهیر ایرانی همت گماشت و این آثار را در دو جلد منتشر کرد. او سپس به ترجمه رباعیات عمر خیام نیشابوری، ادیب و دانشمند بزرگ ایران پرداخت و در دو مرحله به ترجمه بیش از 100 رباعی از این شاعر ایرانی مشغول شد. علاقه و شیفتگی فیتز جرالد نسبت به آثار خیام نیشابوری و فهم آن‌ها حاکی از تشابه فکری سراینده و مترجم بود. فیتز جرالد در ترجمه آثار خیام نیشابوری، به ترجمه ساده و لغت به لغت نپرداخت بلکه همواره سعی کرد مضمون اشعار خیام را که نشان دهنده افکار و نظریات این شاعر ایرانی است ارائه نماید. کار بزرگی که فیتز جرالد در ترجمه‌ی رباعیات خیام انجام داد سبب شد این اشعار به سرعت معروف شود و در میان مردم برای خیام احترامی بی حد و مرز پدید آورد. با معرفی بیشتر خیام در غرب، به اهمیت او که قبلاً به خاطر تبحرش در علوم ریاضی و ستاره شناسی از دانشمندان بزرگ زمان خود به حساب می‌آمد افزوده شد. فیتز جرالد به جز اشعار خیام، خیلی از نمایشنامه‌های اسپانیایی را هم به انگلیسی ترجمه کرد که آن‌ها هم بسیار معروف هستند. ادوارد فیتز جرالد در 11 ژانویه 1880 میلادی در 71 سالگی درگذشت. او وصیت کرد روی سنگ قبرش بنویسند: آنکه ما را آفرید، خداست نه خود ما.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-03-19 17:28:36
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها