تقویم تاریخ – 18 فروردین

18 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – 18 فروردین
تقویم تاریخ – 18 فروردین
امتیاز مطلب: 91%

انتخاب شهر قزوین به جای تبریز به عنوان پایتخت ایران

شاه اسماعیل در زمان سلطنت خود گاهی به قزوین می رفت و مدتی را در این شهر سپری می کرد. در زمان حکومت شاه اسماعیل و پس از او، شاه طهماسب، نیروهای عثمانی و ازبکان به طور مداوم از ناحیه شمال غرب به ایران حمله می کردند و گاهی قتل و غارت آن‌ها به تبریز هم می رسید. این درگیری‌ها و تنش‌های اجتماعی ناشی از تفرقه پراکنی حیدری‌ها و نعمتی‌ها در تبریز سبب شد تا شاه طهماسب تصمیم به انتقال پایتخت بگیرد. پایتخت جدید ایران در این شرایط باید در جایی قرار می گرفت که در صورت حمله‌ی نیروهای عثمان و ازبکان، همانند تبریز مورد تهدید قرار نگیرد و در عین حال از میدان‌های نبرد در شرق و غرب نیز فاصله‌ی زیادی نداشته باشد. پس قزوین با توجه به موقعیت عالی و استراتژیک خود، انتخاب خوبی به حساب می آمد. قزوین با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی از دوران ساسانیان به عنوان یکی از پایگاه‌های مهم در برابر منطقه کوهستانی شمال ایران محسوب می شد. با به قدرت رسیدن سلجوقیان، قزوین رشد قابل توجهی یافت، به طوری که تا پیش از دولت صفوی، چنین رونقی نداشت.

درگذشت "هنری فورد" مخترع آمریکایی و پدر صنعت خودرو

هنری فورد در 30 ژوئیه سال 1863 میلادی در خانواده‌ای فقیر در آمریکا متولد شد. او از همان کودکی علاقه‌ی زیادی به پیچ و مهره و ابزارهای مکانیکی داشت و به همین خاطر در سن پایین به ساعت سازی و در جوانی به مکانیکی روی آورد. هنری یک روز اتومبیلی را مشاهده کرد که بدون اسب و با نیروی بخار در جاده حرکت می کرد. وقتی ماشین را از نزدیک دید، تصمیم گرفت مانند آن را بسازد و در 12 سالگی اولین ارابه بی اسب مورد آزمایش قرار گرفت. هنری بالاخره این دستگاه را تکمیل کرد و در سال 1896 میلادی اولین اتومبیل خود را در معرض نمایش گذاشت. او در سال‌های بعدی، اختراع خود را تکمیل‌تر کرد و بدون توجه به اینکه افراد دیگری هم اتومبیل‌های مشابه ساخته بودند، در سال 1895 میلادی، امتیاز اختراع اتومبیل رسماً به فورد اعطا شد. او در ابتدا در کنار شرکای خود، شرکت اتومبیل سازی دیترویت را راه اندازی کرد و در سال 1903، کمپانی موتور فورد را تأسیس کرد. او در سال 1907 سهام کل را خرید و مدیریت این شرکت اتومبیل سازی در خانواده‌ی او باقی ماند و ثروتی عظیم برای آن‌ها به ارمغان آورد. فورد با استراتژی‌های جدید خود، اتومبیل‌های ارزان زیادی تولید کرد و از تمام رقبای خود جلو زد. هنری فورد که در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمده بود، بعد از این اختراع، به‌عنوان پدر صنعت خودروسازی معرفی شد و در زمان مرگ، یک امپراتوری بزرگ در صنعت خودرو ایجاد کرده بود. او سرانجام در 7 آوریل 1947 میلادی در 84 سالگی درگذشت.

راه اندازی سازمان بهداشت جهانی و روز جهانی بهداشت

بعد از تشکیل کنفرانس بین‌المللی سانفرانسیسکو در سال 1946 میلادی، تشکیل همایش جهانی بهداشت قطعی شد و اساسنامه آن نیز در 7 آوریل 1948 میلادی، در نیویورک به تصویب رسید. در ژوئن همان سال، نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان 61 کشور دنیا تشکیل شد. این سازمان فراهم کردن حداکثر امکانات بهداشتی و سلامتی برای تمام افراد روی زمین را در نظر دارد. علاوه بر این هدف، سازمان بهداشت جهانی برنامه‌های زیادی را اجرا کرد تا زمینه مساعدت کشورها برای تقویت بهداشت عمومی را فراهم نماید. یک مانع بزرگ در بهبود وضع بهداشت در دنیا، کمبود افراد متخصص است. این سازمان برای رفع مشکل مذکور، دوره‌های کارآموزی و تعلیم و مطالعاتی در سراسر دنیا برگزار کرده است. هدف سازمان بهداشت جهانی، درمان تب‌های مناطق گرمسیری، سل، جذام، وبا، طاعون، آبله، بهداشت مادران و کودکان و تغذیه متمرکز است و برنامه‌ی عمده ی این سازمان نیز درمان قطعی آبله و مالاریا است. دبیرخانه سازمان بهداشت جهانی که وابسته به سازمان ملل است، در شهر ژنو پایتخت سوئیس قرار دارد. هر ساله با هدف یادآوری سالروز تشکیل سازمان بهداشت جهانی، انتخاب یک موضوع مهم که پیام آور بهداشت و سلامتی برای جامعه بشری است، روز جهانی بهداشت گرامی داشته می شود.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-04-07 13:45:17
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها