تقویم تاریخ – 19 فروردین

19 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – 19 فروردین
تقویم تاریخ – 19 فروردین
امتیاز مطلب: 96%

درگذشت ناصر گیتی جاه، بازیگر سینما و تلویزیون

ناصر گیتی جاه، بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون، در سال 1314 در تهران به دنیا آمد. او از اواسط دهه 1330 وارد عرصه تئاتر شد و در سال 1352 با فیلم "گدای میلیونر" به کارگردانی محمود کوشان قدم به سینما گذاشت. گیتی جاه به‌عنوان بازیگر تلویزیون مشهور است. او اولین نفری بود که بعد از انقلاب نقش شاه سابق را در سریال "طبل توخالی" ایفا کرد و بار دیگر در تله فیلم "سقوط" به کارگردانی محمدرضا ورزی در این نقش ظاهر شد. مرحوم ناصر گیتی جاه در فیلم‌های تلویزیونی چون "خوابم می آد" "خانه به دوش" (1350)، "تلخ و شیرین" (1353)، "پهلوانان نمی‌میرند" (1374)، "تولدی دیگر" (1377)، "فردا دیر است" (1376)، "شب دهم" (1380)، "کوچه اقاقیا" (1382) و "همه خانواده من" (1391) ایفای نقش کرده است. از آثار سینمایی او می توان به "یوزپلنگ" (1364)، "مدرک جرم" (1364)، "خط پایان" (1364)، "تنوره دیو" (1364)، "خواستگاری" (1368)، "گشت ارشاد" (1390) ، "خوابم می آد" (1390)، "فرزند چهارم" (1391) و "جا به جا" (1391) اشاره کرد. گیتی جاه برای ایفای نقش در فیلم "خوابم می آد" به کارگردانی رضا عطاران، لوح تقدیر بهترین بازیگر مرد را در سی امین جشنواره فیلم فجر به دست آورد. ناصر گیتی جاه در تاریخ 19 فروردین 1393، در 79 سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت.

افتتاح دوره جدید بازی‌های المپیک در آتن در سال 1896 میلادی

بازی‌های جهانی المپیک از سال‌ها قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) در یونان باستان برگزار می شد و جوانان را به انجام رقابت ورزشی و آمادگی جسمانی تشویق می کرد. بازی‌های المپیک که در ابتدا با نام المپیا شهرت داشت، بعد از مدتی رونق زیادی پیدا کرد. البته برخی مخالفان برای تعطیلی بازی‌های المپیک تلاش زیادی کردند تا در سال 1393 میلادی، جز نام رد و نشونی از این بازی‌ها نباشد. در پایان قرن نوزدهم، پیِر دو کوبرتنِ فرانسوی تلاش زیادی کرد تا این بازی‌ها دوباره احیا شود. در نتیجه سال‌ها تلاش او و دوستانش که به دنبال صلح و صفا بودند، بازی‌های المپیک دوباره احیا شد و در سراسر دنیا شهرت یافت. پس سال 1896 میلادی را می توان نقطه‌ی بازگشتی برای المپیا دانست. در این سال، مسابقات المپیک در موطن اصلی خود در یونان برپا شد و در دوره‌های بعد، رونق بیشتری گرفت. دوره‌های المپیا که اکنون با نام بازی‌های المپیک معرفی می شود، هر چهار سال یکبار برپا می شود و به جز سال‌های جنگ جهانی اول و دوم، مرتب برگزار شده است.

تولد هوسرل، پایه گذار پدیدارشناسی

ادموند هوسرل، ریاضی دان و فیلسوف بزرگ آلمانی نیمه‌ی اول قرن بیستم میلادی، در سال 1895 میلادی متولد شد. او علم "پدیده شناسی – فنومنولوژی" را تکمیل کرد. بیشتر کتاب‌های او درمورد منطق و منطق ریاضی است. هوسرل از فیلسوفان بزرگ و پایه گذار "پدیدارشناسی" به حساب می‌آید. ادموند هوسرل در روز هشتم آوریل سال 1859 میلادی در پروسنیتس در موراویا که در آن زمان جزئی از اتریش بود و اکنون در جمهوری چک قرار دارد، زاده شد. او در دانشگاه‌های گوتینگن و فرایبورگ به عنوان استاد فلسفه مشغول تحصیل شد. هوسرل تلاش می کرد همانند راسل برای فلسفه یک مبنای ریاضی کشف کند. به همین خاطر، از منطق فرانتس برانتانو بهره برد. هوسرل، پدیدارشناسی را ماورای ایده آلیسم و واقع گرایی می داند و برای اثبات عدم کفایت علم در کشف باطن اشیا، از طریقه لاادریون استفاده می کند. او به افلاطون، اشراق گرایی، جوهر گرایی و روح گرایی علاقه مند است. هوسرل، در سال 1878 میلادی به برلین سفر کرد و در سخنرانی‌های کارل وایراشتراس و لئوپولد کرونکر حاضر شد. در سال 1882 میلادی، رساله دکترای خود را در ریاضیات محض با نام "مقدمه‌ای بر نظریه محاسبه متغیرها" زیر نظر لئوپولد کرونکر به انجام رساند. در سال‌های 1884 تا 1886 میلادی، در وین در کلاس‌های درس فرانتس برنتانو شرکت کرد. او در سال 1886 میلادی در هاله اقامت نمود و در کلاس‌های درس روانشناسی کارل اشتومپف شرکت کرد. در سال 1891 میلادی اولین کتاب خود با نام فلسفه حساب: پژوهش‌های روان شناختی و منطقی را که تقدیم برنتانو کرده بود، زیر چاپ برد. در طی سال‌های 1890 تا 1900 میلادی با گوتلوب فرگه آشنا شد و انتقادات او از دیدگاه‌های هوسرل در فلسفه حساب، به چاپ پژوهش‌های منطقی در سال 1900 تا 1901 میلادی منجر شد. هوسرل به مسیحیت پیوست اما از دشمنی هیتلر در امان نماند. او سرانجام در سال 1938 میلادی درگذشت.

درگذشت "مارگارت هیلدا تاچر" نخست وزیر سابق انگلیس در سال 2013 میلادی

مارگارت هیلدا تاچر (Margaret Hilda Thatcher)، در 13 اکتبر 1925 م به دنیا آمد و در 8 آوریل 2013 م درگذشت. او رهبر سابق حزب محافظه کار بریتانیا بود و به سمت نخست وزیری انگلیس نیز رسید. تاچر در سال 1975 به رهبری حزب محافظه کار بریتانیا انتخاب شد و چند سال بعد در 1979 با شعار بهبود وضعیت اقتصادی از سوی محافظه کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال 1990 نیز هر دو سمت خود را حفظ کرد. او تنها زن بریتانیایی است که به دو پست به طور هم‌زمان دست یافته است. از سیاست‌های این زن موفق می توان به حمایت او از بازار آزاد، کاهش خدمات دولتی و واگذاری سازمان‌های دولتی به بخش خصوصی اشاره کرد که به "تاچریسم" مشهور است. پافشاری تاچر به سیاست‌های محافظه کارانه با انتقادات زیادی همراه بود و مقابله او با به قدرت رسیدن اتحادیه‌های کارگری در بریتانیا او را به "بانوی آهنین" لقب داد. اولین موضع گیری تاچر در مقابل انقلاب اسلامی ایران اعلام موافقت کشورش با پیشنهاد برخی مقامات آمریکایی مبنی بر الزام حمله نظامی به ایران در پاسخ به تصرف سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران بود. تاچر در فروردین 1359 به درخواست آمریکا برای پیوستن به تحریم اقتصادی ایران پاسخ مثبت داد و در اردیبهشت همان سال از مداخله نظامی آمریکا در طبس حمایت کرد؛ اما دولت تاچر در حمله رژیم بعثی عراق به ایران اظهار بی‌طرفی کرد. طبق اسناد منتشر شده توسط مرکز اسناد ملی انگلیس، دولت مارگارت تاچر در اواخر سال 1980 تا اوایل 1981 میلادی، به جز فروش تسلیحات نظامی، برای عراق نیز پایگاه نظامی دریایی و هوایی مهیا کرده بود. این اقدام دولت تاچر در حالی انجام شد که این کشور قطعنامه شورای امنیت را درباره لزوم اجتناب از هر اقدامی که منجر به تنش و جنگ بیشتر شود، امضا کرده بود. براساس این اسناد، سلاح‌هایی که انگلیس فروش آن را به رژیم بعثی عراق پیشنهاد داده بود، شامل 78 نوع تجهیزات نظامی چون خودروهای لندرور، خودروهای نجات، انواع رادار، لوازم یدکی انواع مختلف تانک است که البته تمام آن‌ها به فروش نرسید. مارگارت تاچر در اواخر عمرش به آلزایمر دچار شد و به همین خاطر کمتر در مجامع عمومی شرکت می کرد. او در سال 2012 میلادی به دلیل بیرون آوردن یک غده از مثانه‌اش به اتاق عمل رفت و در روز 8 آوریل 2013 نیز بر اثر سکته مغزی در لندن درگذشت. بعد از انتشار خبر مرگ تاچر، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که در اسپانیا بود سفر خود را نیمه کاره رها کرد و به بریتانیا آمد.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-04-09 09:52:08
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها