تقویم تاریخ – بیست و دوم فروردین

22 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – بیست و دوم فروردین
تقویم تاریخ – بیست و دوم فروردین
امتیاز مطلب: 99%

22 فروردین 1397 خورشیدی برابر با 24 رجب 1439 هجری و 11 آوریل 2018 میلادی است. با یوکن همراه باشید.

درگذشت دانشمند بزرگ "ابونصر فارابی" ملقب به "معلم ثانی" در سال 339 قمری

محمد بن طرخان، حکیم و فیلسوف بزرگ، معروف به ابونصر فارابی، در سال 260 قمری در روستایی نزدیک فاراب در خراسان قدیم متولد شد. فارابی بزرگ‌ترین دانشمند اسلام در قرن چهارم هجری به حساب می‌آید که با نام معلم ثانی، استاد الفلاسفه و مَلِکُ الحُکَما نیز مشهور است. او بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی در فاراب، به بغداد سفر کرد و زبان عربی، ریاضیات و فنون حکمت را فراگرفت. فارابی هوش بالایی داشت و در تحصیل، دقت بالایی از خود نشان می داد. او با توجه به شرایط مناسب مالی اش، به سرعت در علوم به پیشرفت رسید. همچنین در طب، منطق، موسیقی و زبان شناسی نیز استاد بود. فارابی با تسلط به زبان‌های متعدد، کتب یونان قدیم را به عربی ترجمه کرد. از آثار او می توان به آراءُ اهلِ المدینهِ الفاضِله، اِحصاءُ العلوم و القیاس اشاره کرد. او سرانجام در 79 سالگی در دمشق فوت کرد و در همان شهر به خاک سپرده شد.

تصرف سرزمین سیبری توسط ارتش روسیه در سال 1633 میلادی

منطقه سیبری بخش بزرگی از قسمت آسیایی روسیه است که ناحیه پهناوری را تا کرانه اقیانوس آرام در برمی گیرد. روس‌ها در اوایل قرن هفدهم توانستند بر منطقه سیبری مسلط شوند و در طول سه دهه مرزهای کشور خود را در حدود پنج هزار کیلومتر پیش برده و به کرانه‌های اقیانوس آرام برسانند. روسیه در ابتدا در آن مناطق در جستجوی خَز بودند اما منابعی چون نمک، الوار و انواع مواد معدنی آن‌ها را در این سرزمین پایبند کرد. سیبری از مناطقی است که بومیان آن مشکلی از نظر بهداشتی نداشتند اما ورود روس‌ها و در پی آن ابتلا به انواع بیماری‌ها، سبب شد تا جمعیت بومی این مناطق رو به کاهش برود و بعد از ورود مهاجران روس از جمعیت اصیل این منطقه کاسته شود. روس‌ها از طریق داد و ستد و معامله با مردم سیبری به درآمد خود می‌افزودند. اکنون سیبری یکی از عمده‌ترین مناطق توسعه صنعتی روسیه به حساب می‌آید و انتقال صنایع و اماکن تجاری به این منطقه موجب رونق آن شده است. هرچند در برخی از مناطق شمالی آن بومیان به حیات خود ادامه داده و از طریق شکار حیوانات دارای پوست گران‌بها، به زندگی خود تداوم می بخشند. بیشتر ساکنان مناطق سیبری در تمام طول سال شاهد سرما و یخبندان شدیدی هستند و سیبری از سردترین نقاط دنیا به حساب می آید. در دوران حکومت روسیه، اردوگاه‌های کار اجباری و تبعیدگاه‌های مجرمان و محکومان، در سیبری واقع شده بود.

اختراع ماشین تولید سرمای مصنوعی فرانسه در سال 1859 میلادی

در تاریخ 11 آوریل 1859 میلادی دستگاه تولید سرمای مصنوعی توسط صنعتگر و شیمی دان فرانسوی با نام فردیناند کاره اختراع شد. این دستگاه توسط گاز آمونیاک سرما تولید می کند. اختراع ماشین تولید سرمای مصنوعی توسط کاره اقدامی لازم به منظور حفظ مواد غذایی و دارویی در مقابل فساد خصوصاً در مناطق گرمسیری بود. این دستگاه پس از چند سال به صورت یخچال و سردخانه‌های ثابت و متحرک امروزی وارد بازار شد.

ترور "امیلیانو زاپاتا" مرد انقلابی مکزیک در سال 1919 میلادی

امیلیانو زاپاتا انقلابی مشهور مکزیکی، در سال 1879 میلادی در مکزیک متولد شد و از همان دوران کودکی، با سختی و مشقت‌های فراوانی همراه بود. او در سال‌های ابتدایی قرن بیستم، یکی از معروف‌ترین بانیان جنبش ضد دولتی مکزیک بود. زاپاتا در سال 1910 میلادی با شعار زمین و آزادی ، اسلحه به دست گرفت و برای تصرف اراضی مردم که توسط دیکتاتوری وقت به فئودالها و سرمایه داران مکزیکی واگذار شده بود، با همراهی سرخپوستان بومی به مبارزه پرداخت. در سال‌های 1914 میلادی به بعد، نیروهای تحت فرمان زاپاتا سه بار، مکزیک را تصرف کردند و بالاخره دولت مرکزی سقوط کرد و به دست نیروهای انقلابی افتاد. سرانجام قدرت به مادرو، از همرزمان و دوستان زاپاتا رسید. امیلیانو زاپاتا در 11 آوریل 1919 میلادی با نیرنگ‌های فراوان کشته شد. اغلب مردم مکزیک، زاپاتا را قهرمان بزرگ و منجی خود تلقی می کنند.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-04-11 09:50:34
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها