تقویم تاریخ – بیست و یکم فروردین

21 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – بیست و یکم فروردین
تقویم تاریخ – بیست و یکم فروردین
امتیاز مطلب: 92%

21 فروردین 1397 خورشیدی برابر با 23 رجب 1439 هجری و 10 آوریل 2018 میلادی است. با یوکن همراه باشید.

راه اندازی طرح بزرگ آب‌رسانی کشور در زاهدان در سال 1382

بزرگ‌ترین طرح آب‌رسانی ایران و خاورمیانه از نقطه نظر فناوری نوین صنعت آب، از چاه نیمه‌های زابل در خطوط لوله‌ای با طول 193 کیلومتر و عرض 900 میلی متر افتتاح شد تا آب شرب حدود 40 درصد شهروندان زاهدان را تأمین کند. یکی از خصوصیات این طرح آب‌رسانی، نصب تأسیسات ایستگاه‌های پمپاژ در نقاطی به ارتفاع 1510 متر است که بسیار بی‌نظیر است. برداشت آب از این خط نه میلیون متر مکعب است اما تا سه برابر نیز قابل افزایش است.

مرگ "کنت لویی دولاگرانژ" ریاضی دان بزرگ اروپایی در سال 1813 میلادی

کنت ژوزف لویی دولاگرانژ، ریاضی دان شهیر قرن هجدهم اروپا، در 25 ژانویه 1736 میلادی در شهر تورینو ایتالیا متولد شد. او در زمان تولد، خیلی ضعیف و بی‌جان بود و با این وجود، از یازده فرزند خانواده، تنها او عمرش به این دنیا بود. لاگرانژ تا 16 سالگی به ادبیات علاقه‌مند بود اما پس از مدتی به ریاضیات روی آورد. او در این زمان به دلیل حل مسئله مربوط به دایره‌های متساوی المحیط که اختلافات زیادی میان ریاضیدانان به وجود آورده بود به شهرت رسید و به همین خاطر از تمام ریاضی‌دانان دوره خود جلو زد. لاگرانژ توانست در ریاضیات هم به شهرت برسد و در 18 سالگی به تدریس ریاضی پرداخت و در 21 سالگی، فرهنگستان تورینو را راه اندازی کرد که پس از چند سال، به آکادمی پادشاهی تورینو تبدیل شد. در همین زمان، اغلب آثار قبلی خود را در پنج جلد چاپ کرد. او قدرت فکری خود را در 19 سالگی با اختراع "حساب تغییرات" که یکی از گرایش‌های ریاضیات بود، هویدا کرد. در سال 1766 میلادی که لاگرانژ سی سال داشت، فردریک کبیر پادشاه آلمان در نامه‌ای که به لاگرانژ نوشت، اعلام کرد بزرگ‌ترین پادشاه اروپا، به دنبال ریاضیدان بزرگ اروپاست. در این راستا، لاگرانژ به برلین رفت و تا پایان عمر فردریک، به مدت 22 سال، اقدام به کارهای مهمی در ریاضیات کرد. او پس از آن به فرانسه رفت و 26 سال پایان عمرش را به انجام کارهای تحقیقاتی پرداخت. لاگرانژ به جز انجام کارهای تحقیقاتی در زمینه‌ی جبر و مکانیک، مطالعاتی درباره حرکت ستارگان و قمرهای مشتری داشت و دستگاه متری را براساس طول نصف‌النهار ایجاد کرد. این ریاضیدان بزرگ و منجم شهیر، بسیار متواضع بود و وقتی اطلاعی از یک مطلب علمی نداشت، خیلی راحت می گفت: نمی دانم. شاهکار بزرگ علمی لاگرانژ، مکانیک تحلیلی نام دارد که در سال 1788 میلادی منتشر شد. لاگرانژ در این اثر پیشنهاد داد نظریه مکانیک و فنون حل مسائل مربوط به آن رشته به فرمول‌هایی تبدیل شوند، فرمول‌هایی که می‌توانند تمام معادلات لازم برای حل هر مسئله را به وجود آورند. کنت لویی لاگرانژ در تاریخ 10 آوریل 1813 میلادی در 77 سالگی دار فانی را وداع گفت.

درگذشت "جَبران خلیل جَبران" نویسنده، شاعر و نقاش بزرگ عرب در سال 1931 میلادی

جَبران خلیل جَبران، نویسنده، شاعر و نقاش بزرگ ادبیات عرب در سال 1883 میلادی در لبنان زاده شد. او بعد از پشت سر گذاشتن تحصیلات خود، سفرهای زیادی به اروپا داشت و به خوبی انگلیسی را یاد گرفت. جَبران خلیل در تمام سال‌های حضور خود در پاریس، نزد یکی از نقاشان بزرگ به فراگیری این هنر پرداخت. سپس به نیویورک رفت و به نگارش و نقاشی مشغول شد تا جایی که در این دو هنر، به شهرت رسید. جَبران خلیل در سال‌های آتی نیز، نویسندگی را حرفه‌ی اصلی خود قرار داد. در آن زمان، روح صوفیانه شرقی نفوذ عمیقی در آثار ادبی و هنری جَبران خلیل جَبران داشت؛ اما او سبک جدیدی در ادبیات به وجود آورد و به‌عنوان یکی از بزرگان نهضت روشنفکری و ادبیات جدید عرب معرفی شد. او از بنیان گذاران شعر آزاد نیز به حساب می‌آید و نثرش، روانی فوق‌العاده‌ای دارد. موضوع اغلب آثار او، اعم از نظم و نثر، رومانتیسمی و توجه بی‌نظیر به تخیلات و طبیعت است. نوشته‌های جبران خلیل جبران، نمادی از گستردگی خیال و نوپردازی ادبی یک نویسنده به حساب می‌آید و او در ذهن خود، ابداعات جدیدی رشد داد. اگر به زندگی جبران خلیل جبران نگاه کنید، متوجه می شوید او در اوایل شکوفایی خود، بر ضعف و تقلیدها و رسوم انسان میشورد؛ آزادی مطلق در طبیعت را مورد ستایش قرار می دهد و با روح خارق‌العاده انسان که با قدرت و نیرو نمایان می شود اوج می گیرد؛ اما سرانجام وارد عالم روحانی شده و به مردی صوفی منش تبدیل می شود. جبران خلیل جبران، در کتاب خود، معلم اخلاق است و همگان را به عطوفت، مهربانی و محبت دعوت می کند. هر چند او در راهنمایی‌های خود، اعتماد به نفس کمی نداشت و به دنبال دست یابی به والاترین درجات بود، اما تفکر و ژرف نگری او بسیار ستودنی است. جبران خلیل جبران آثار ارزشمند خود را به زبان انگلیسی نیز می نوشت که از آن جمله می توان به مجنون، پیغمبر، به سوی فرزند انسان و خدایان زمین اشاره کرد. او دارنده آثار عربی نیز هست که نامه‌ای در موسیقی، ارواح سرکش، بالهای شکسته و توفان‌ها از آن جمله‌اند. او صاحب دیوان شعری است که در آن اشعاری در باب محبت، دین، عدالت، حق، آزادی و سعادت سروده است. جبران خلیل جبران در 10 آوریل 1931 میلادی در 43 سالگی در نیویورک درگذشت و در لبنان به خاک سپرده شد.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-04-10 10:32:33
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها