تقویم تاریخ – 29 فروردین ماه

29 فروردین 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ – 29 فروردین ماه
تقویم تاریخ – 29 فروردین ماه
امتیاز مطلب: 94%

کودتای موفق "جمال عبدالناصر" علیه "محمد نجیب" در مصر

بعد از اینکه جنبش افسران آزاد مصر به فرماندهی ژنرال محمد نجیب در 23 ژوئیه 1952 میلادی علیه رژیم سلطنتی کودتا کرد، ملک فاروق، پادشاه مصر مجبور به استعفا شد. از همان زمان، محمد نجیب ریاست شورای فرماندهی انقلاب را عهده دار شد و وقتی که فرزند ملک فاروق را که به‌عنوان پادشاه جدید مصر معرفی شده بود از مقامش برکنار کرد، خود در ژوئن 1953 میلادی به‌عنوان اولین رئیس جمهور مصر منتخب شد. کسب این مقام خیلی طول نکشید و ژنرال نجیب در 18 آوریل 1954 میلادی قربانی همرزم خود، سرهنگ جمال عبدالناصر شد و تا پایان عمر او نیز، زیر نظر بود.

درگذشت "آلبرت انیشتین" فیزیک دان بزرگ و مبتکر فرضیه اتمی

آلبرت اینشتین (Albert Einstein)، فیزیک دان بزرگ آلمانی، در 14 مارس 1879 میلادی به دنیا آمد و در 18 آوریل 1955 نیز درگذشت. او به خاطر نظریه نسبیت و هم ارزی جرم و انرژی (E=mc2) شهرت زیادی پیدا کرد. او همچنین، در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری سهم زیادی داشت. آلبرت اینشتین در سال 1921 جایزه نوبل را برای خدمات خود به فیزیک نظری و خصوصاً کشف قانون اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. او به خاطر تأثیرات چشمگیرش، از بزرگ‌ترین فیزیک‌دانانی است که پا به جهان گذاشته است. در فرهنگ عامه، "اینشتین" مترادف هوش زیاد و نابغه است.

روز ملی و استقلال کشور آفریقایی "زیمبابوه" از دست استعمار انگلیس

جمهوری زیمبابوه با مساحت 757/390 کیلومتر مربع در جنوب آفریقا و در همسایگی زامبیا، بوتسوانا و موزامبیک قرار گرفته است. زیمبابوه جمعیتی بیش از 11 میلیون نفر دارد و احتمال می رود جمعیت آن تا سال 2025 میلادی به بیش از 15 میلیون نفر برسد. اکثریت مردم زیمبابوه سیاه پوست بوده، زبان رسمی آن‌ها انگلیسی و دین شان مسیحی است. پایتخت زیمبابوه، شهر هراره بوده و از شهرهای آن می توان به بولاوایو و گوِرو اشاره کرد. واحد پول این کشور، دلار زیمبابوه است. نام قدیمی زیمبابوه، رودزیای جنوبی است. در قرن نوزدهم به وسیله فردی انگلیسی تسخیر شد. انگلیسی‌ها در قرن نوزدهم سرزمین فعلی زیمبابوه را به تصرف خود درآورد و در سال 1888 نیز تحت‌الحمایه خود خواندند. در سال 1895 تمام سرزمین‌هایی که اکنون شامل دو کشور زامبیا و زیمبابوه است با نام "رودزیا" خوانده شد و اداره امور آن به کمپانی "آفریقای جنوبی انگلیسی" واگذار شد. در سال 1964 میلادی، بعد از اعلام استقلال رودزیای شمالی که با نام زامبیا معرفی شد، در رودزیای جنوبی نیز سیاه‌پوستان خواهان سهمی در حکومت شدند، اما دولت انگلیسی نپذیرفت. سرانجام بعد از مبارزات فراوان و مقاومت در برابر فشارهای بین‌المللی از جمله تحریم‌های اقتصادی، در 18 آوریل 1980 میلادی به دنبال انتخابات عمومی، دولت جدید رودزیا با نام جدید زیمبابوه از سوی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته شد. نظام حکومتی زیمبابوه، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است. زیمبابوه معنای "خانه سنگی" دارد و در آن ساختمان‌های عظیم سنگی از قرون پیش از میلاد به جا مانده است.

تولد حضرت آیت الله "سید علی حسینی خامنه‌ای" رهبر معظم انقلاب اسلامی در مشهد مقدس

آیت الله سید علی خامنه‌ای فرزند مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای، در 1318 شمسی برابر 1358 قمری در مشهد مقدس به دنیا آمد. ایشان دومین پسر خانواده هستند. زندگی خانوادگی ایشان همانند اکثر روحانیون و مدرسان علوم دینی، بسیار ساده بود. به همین خاطر، همسر و فرزندانش با مفهوم قناعت و ساده زیستی آشنا شدند. آیت الله خامنه‌ای از 18 سالگی در مشهد مقدس درس خارج فقه و اصول را نزد مرجع بزرگ مرحوم آیت الله العظمی میلانی آغاز کرد. ایشان در سال 1336 برای زیارت عتبات عالیات به نجف اشرف رفتند و با شرکت در درس‌های خارج مجتهدان بزرگ حوزه نجف چون مرحوم سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودی، میرزا باقر زنجانی، سید یحیی یزدی و میرزاحسن بجنوردی، طریقه تدریس و تحقیق آن حوزه علمیه را پسندیدند؛ اما پدر مخالفت کرد. بعد از مدتی ایشان به مشهد بازگشتند. آیت الله خامنه‌ای از سال 1337 تا 1343 در حوزه علمیه قم مشغول تحصیلات عالی در فقه و اصول و فلسفه شدند و از محضر بزرگانی چون مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، امام خمینی، شیخ مرتضی حائری و علامه طباطبایی بهره‌مند شدند. رهبر انقلاب در سال 1343 مکاتباتی با پدر داشت و دریافت یک چشم پدر به دلیل "آب مروارید" نابینا شده است و به همین خاطر برای ماندن در قم و ادامه تحصیل در حوزه علمیه و رفتن به مشهد و مراقبت از پدر دچار تردید شدند. آیت الله خامنه‌ای خود را "از شاگردان فقهی، اصولی، سیاسی و انقلابی امام خمینی (ره) می داند." اما اولین جرقه‌ی سیاسی و مبارزاتی با طاغوت را شهید اسلام و مجاهد بزرگ "سید مجتبی نوّاب صفوی" در ذهن ایشان زدند. وقتی نوّاب صفوی با تعدادی از فدائیان اسلام در سال 1331 به مشهد رفت در مدرسه سلیمان خان، سخنرانی بیدارکننده‌ای در باب احیای اسلام و حاکمیت احکام الهی، فریب و نیرنگ شاه و انگلیسی‌ها و دروغ گویی آن‌ها به ملت ایران، ایراد کردند. ایشان آن زمان از طلّاب جوان مدرسه سلیمان خان بودند و تحت تأثیر سخنرانی نوّاب قرار گرفتند. ایشان می گویند: "در همان موقع جرقه‌های انقلاب اسلامی توسط نوّاب صفوی در من به وجود آمد و بدون شک اولین آتش را مرحوم نوّاب در دل و ذهن ما روشن کرد". آیت الله خامنه‌ای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با شور و تلاش فراوان به فعالیت‌های ارزشمند اسلامی مشغول شد و به اهداف انقلاب اسلامی خود می پرداخت که در نوع خود کم نظیر بودند.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-05-08 13:32:07
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها