تقویم تاریخ - 28 اردیبهشت

28 اردیبهشت 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ - 28 اردیبهشت
تقویم تاریخ - 28 اردیبهشت
امتیاز مطلب: 82%

تولد حکیم عمر خیام نیشابوری فیلسوف ایرانی

حکیم عمر خیام

غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری فیلسوف، ستاره شناس، ریاضیدان و رباعی سرای ایرانی در 28 اردیبهشت 427 ش. در نیشابور دیده به جهان گشود. بسیاری از دانشمندان پایگاه علمی او را از پایگاه ادبی اش برتر می دانند ولی آوازه ی رباعیات وی به خیام شهرتی جهانی بخشیده است. وی با محاسبه ی مدار گردش کره ی زمین به دور خورشید تا 16 رقم اعشار، تقویم شمسی را در زمان سلجوقی به دقت محاسبه کرد که در حال حاضر نیز از آن استفاده می شود و دقت آن به مراتب بیشتر از تقویم میلادی است. وی همچنین در ریاضیات با حل مسائلی از قبیل: اصل پنجم اقلیدس، مثلث خیام - پاسکال، دوجمله ای خیام-نیوتن و... استعداد ذاتی خود را به جهانیان نشان داد.

تولد برتراند راسل فیلسوف بریتانیایی

برتراند راسل

برتراند آرتور ویلیام راسل فیلسوف، ریاضیدان، مورخ، جامعه شناس و فعال صلح طلب بریتانیایی، 18 می 1872م. در کشور ولز به دنیا آمد. از او به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین به عنوان بنیانگذاران فلسفه تحلیلی یاد می شود. وی به خاطر عقاید صلح طلبانه اش در طول جنگ جهانی اول از دانشگاه اخراج و به زندان افتاد. وی در سال 1950م. به پاس آثار وی در حمایت از نوع دوستی و آزادی اندیشه برنده جایزه نوبل ادبیات گردید.

تولد والتر گروپیوس مؤسس مدرسه ی "باوهاوس"

والتر گروپیوس - مؤسس مدرسه باو هاوس

والتر گروپیوس معمار برجسته ی آلمانی، 18 می 1883م. در برلین متولد شد. وی بنیانگذار مدرسه ی مشهور معماری "باوهاوس" را که در سه دوره ی مختلف و سه شهر مختلف ساخته شد بود.

تولد فرانک کاپرا کارگردان ایتالیایی - آمریکایی

فرانک کاپرا

فرانک کاپرا کارگردان سرشناس ایتالیایی-آمریکایی، 18 می 1897م. در بیساکوینوی ایتالیا متولد شد. وی در کنار جان فورد و هاوارد هاکس از برجسته ترین فیلمسازان دوران طلایی هالیوود پیش از جنگ جهانی دوم است. وی با 3 اسکار بهترین کارگردانی به همراه "ویلیام وایلر" و پس از "جان فورد"(با 4 اسکار) از رکوردداران این جایزه است.

درگذشت ژاک فرسکو فیلسوف و مهندس آمریکایی

ژاک فرسکو

ژاک فرسکو فیلسوف، مهندس و جامعه شناس آمریکایی، 18 می 2017م. در فلوریدا در 101 سالگی چشم از جهان فرو بست. وی ایده های بسیار کارآمدی را در قالب کتاب و سخنرانی هایش برای آینده از جمله: کارایی انرژی، شهرهای پایدار، مدیریت منابع طبیعی، فناوری سایبری و... در اختیار جهانیان قرار داد.

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-05-30 13:04:29
  • نظرات
تصویر آواتار reza
   reza

مطالب بسیار عالی است.

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها