تقویم تاریخ - 29 اردیبهشت

29 اردیبهشت 1397 - 8:00
تقویم تاریخ - تقویم تاریخ - 29 اردیبهشت
تقویم تاریخ - 29 اردیبهشت
امتیاز مطلب: 97%

تولد محمد مصدق سیاستمدار ایرانی

محمد مصدق

محمد مصدق حقوقدان، سیاستمدار ایرانی، 29 اردیبهشت 1258ش. در محله سنگلج تهران دیده به جهان گشود. وی که نخستین ایرانی دارنده ی مدرک دکترای حقوق از مدرسه ی علوم سیاسی پاریس بود، هشت بار به نمایندگی مجلس شورای ملی و دو بار نخست وزیر ایران بود. از اقدامات دکتر مصدق، می توان به ملی شدن شیلات و کشتیرانی در زمان نمایندگی وی در مجلس چهاردهم، ملی شدن صنعت نفت ایران اعم از کشف، استخراج و بازرگانی در زمان نمایندگی وی در مجلس شانزدهم، ملی شدن مخابرات، تاسیس بندر آزاد در بوشهر، مجازات دروغگویی در زمان نخست وزیری وی، قانون صدور چک، تاسیس سازمان نقشه برداری و ... گوشه ای از خدمات این مرد بزرگ به کشورش می باشد.

تولد آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه

آتا تورک

مصطفی کمال پاشا رزمنده جنگ استقلال ترکیه، دولتمرد و بنیانگذار جمهوری ترکیه، 19 می1881م. در سالونیک متولد شد. او با تبحری که در امور نظامی داشت با سپاهی کوچک در مقابل هجوم سنگین نیروهای دریایی بریتانیا و فرانسه ایستادگی کرد و مانع تصرف و سقوط استانبول شد. در سال ۱۹۳۴ میلادی نام خانوادگی آتاتورک "Atatürk" به‌معنای «پدر ترک ها» توسط مجلس ترکیه به وی اهدا گردید و از آن پس داشتن این نام خانوادگی برای هر فرد دیگری ممنوع اعلام شد.

تولد کالین چاپمن بنیانگذار شرکت خودروسازی لوتوس

مؤسس کارخانه اتومبیلسازی لوتوس - کالین چاپمن

کالین چاپمن طراح خودرو، کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی بریتانیایی، 19 می 1928م. در ریچموند متولد شد. وی در سال 1952م. شرکت "لوتوس کارز" را تاسیس نمود.

تولد آندره آ پیرلو فوتبالیست ایتالیایی

آندره ا پیرلو

آندره آ پیرلو فوتبالیست ایتالیایی، 19 می 1979م. در لومباردی در خانواده ای ثروتمند متولد شد. همبازی های او به آندره آ لقب "معمار" را به خاطر تکنیک، دید عالی و پاس ها و شوت های کم نظیرش داده اند. وی که در سال 2007م. نامزد بهترین بازیکن جهان بود و افتخارات بزرگ و کوچک زیادی را درکارنامه خود دارد، در سال 2006م. با ایتالیا قهرمان جهان شد و در یورو 2012م. نایب قهرمان اروپا شد. 

آیا به نظر شما این مطلب مفید بود؟

2018-05-30 13:05:50
  • نظرات
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

کد امنیتی فرم ثبت دیدگاه
دسته بندی ها